Let Siberia Airlines 1812

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Let Siberia Airlines 1812
Jiná Tu-154M v barvách sibiřských aerolinek
Jiná Tu-154M v barvách sibiřských aerolinek
Nehoda
Datum 4. října 2001
Čas 13:45[1]
Fáze letu en route (ENR)[1]
Hlavní příčina sestřelení raketou
země-vzduch
Místo Černé moře
Zeměpisné souřadnice
Počátek letu Ben Gurionovo mezinárodní letiště, Tel Aviv
Cíl letu Letiště Tolmačovo, Novosibirsk
Letoun
Model Tupolev Tu-154M
Dopravce Sibir Airlines[1]
Registrace RA-85693
Následky
Na palubě osob 78
Cestující 66
Posádka 12
Mrtvých 78
Letoun zničen zcela

Let Siberia Airlines 1812 byl charterový let[1] ruské společnosti Sibir Airlines[1] spojující Tel Aviv a Novosibirsk. 4. října 2001 byl letoun Tupolev Tu-154M (registrace RA-85693), který jej obsluhoval, nad Černým mořem omylem sestřelen ukrajinským námořnictvem, které provádělo v oblasti vojenské cvičení. Zahynuli všichni na palubě (66 cestujících a 12 členů posádky). Ukrajina nejprve vinu popírala, posléze však připustila, že letoun pravděpodobně sestřelila raketa systému S-200 vypálená během cvičení, a vyplatila pozůstalým odškodnění.

Let 1812 odstartoval z Tel Avivu a nabral kurz do Novosibirsku. Nad Černým mořem letěl ve výšce 36 000 feet (11 000 m), když řídící centrum v Soči ztratilo náhle s letounem kontakt. Brzo poté pilot arménského letadla letícího přes moře ohlásil v 13:45 moskevského času explozi a následný pád ruského stroje do vody. Letadlem většinou cestovali Izraelci, kteří letěli do Ruska navštívit své příbuzné. V Izraeli byl vyhlášen státní smutek, vlajky byly spuštěny na půl žerdi, držela se minuta ticha a školy věnovaly tragédii zvláštní hodinu. V lese u Ben Šemen byl obětem tragédie postaven pomník.

Ruští činitelé odmítli americké tvrzení [o sestřelu raketou země-vzduch] jako „pozornosti nedůstojné“,[2] a ruský prezident Vladimir Putin sdělil následujícího dne tisku, že: „zbraně použité v takových cvičeních mají vlastnosti, které jim znemožňují dostat se do letového koridoru, kterým se letadlo pohybovalo.“ Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Konstantin Chivrenko poznamenal, že: „ani směr, ani dosah [raketových střel] neodpovídají praktickému ani teoretickému místu, ve kterém letadlo explodovalo“.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Accident description [online]. Aviation Safety Network [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Airliner blasted out of sky. The Telegraph [online]. Dostupné online. (anglicky)