Let El Al 402

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Let El Al 402
Lockheed Constellation na letišti JFK (asi 1950)
Lockheed Constellation na letišti JFK (asi 1950)
Nehoda
Datum 27. července 1955
Čas 05:38 GMT
Hlavní příčina sestřelen
Místo východní Bulharsko, jižně od Blagoevgradu
Zeměpisné souřadnice
Počátek letu Letiště London Heathrow, Londýn
Mezipřistání Letiště Vídeň
Druhé mezipřistání plánováno v Istanbulu
Cíl letu Ben Gurionovo mezinárodní letiště, Tel Aviv
Letoun
Model Lockheed L-049 Constellation
Dopravce El Al
Registrace 4X-AKC
Následky
Na palubě osob 58
Zraněných 0
Mrtvých 58
Letoun zničen zcela

Let El Al 402 byl mezinárodní let z Londýna přes Vídeň a Istanbul do Tel Avivu. Letadlo Lockheed Constellation registrace 4X-AKC, se ocitlo v bulharském letovém prostoru, bylo sestřeleno dvěma proudovými stíhačkami MiG-15 a zřítilo se nedaleko Petriče. Zahynulo všech 51 cestujících a 7 členů posádky.[1][2] K neštěstí došlo v době napjatých vztahů mezi Východem a Západem a bylo svého času nejvážnější nehodou Lockheedu Constellation.

Let[editovat | editovat zdroj]

Constellation letěl na obvyklé každotýdenní trase z Londýna a po mezipřistání odstartoval ve 2:53 ze Schwechatu. Letěl do Tel Avivu s plánovaným mezipřistáním v Istanbulu. Nikdy nebylo objasněno, proč se letadlo odchýlilo z plánované trasy. V tomto bodu se názory bulharských a izraelských vyšetřovatelů zásadně liší. Jednou z hypotéz je zkreslení NDB navigace bouřkovou aktivitou.[3] Blesky mohly zapříčinit chybnou činnost zařízení a navigátor se domníval, že je v dosahu radiomajáku ve Skopje a zvolil kurz 142 stupňů. Avšak tuto domněnku vyvrací absence bouřek v oblasti. Příčiny sestřelu jsou předmětem diskusí bulharských vojáků a historiků bulharského letectva.[4] Jisté je, že letadlo vlétlo ve výši přibližně 18.000 stop do bulharského prostoru. Když minulo Tran, ulétlo dalších 200 km než bylo ve vzdálenosti 120 km od bulharských hranic sestřeleno.

Nehoda[editovat | editovat zdroj]

Památník obětem letu El Al 402 na hřbitově Kirjat Ša'ul v Tel Avivu

Přelet západních bulharských hranic zaznamenala vojenská hláska nedaleko města Tran a na rozkaz zástupce náčelníka protivzdušné obrany odstartovala dvojice proudových MiGů 15 s vedoucím Petrovem.[4]: s. 314 MiGy odstartovaly z letiště v Dobroslavci odpovědném za obranu hlavního města. Podle svědectví pilotů, nejprve dvojka varovnými výstřely před nos letadla upozornila pilota El Al a Petrov varování opakoval. Mezitím se letadlo přiblížilo jižní hranici s Řeckem a nedaleko Petriče bylo sestřeleno. Podle svědectví pilotů MiGů Constellation nejdříve vysunul přistávací klapky i podvozek a hodlal uposlechnout varování, poté je však rychle zasunul a zamýšlel uniknout do Řecka.

Lockheed Constellation v barvách El Al

Úmysly pilotů stíhaček se staly předmětem sporů; místo pádu v blízkosti hranic nedaleko Petriče vzbuzuje dojem, že letadlo bylo doprovázeno do posledních minut před sestřelem. Rozkaz vydal generál Veličko Georiev, který nařídil: „Pokud letadlo neuposlechne příkazy a hodlá opustit naše území a není čas na další varování, sestřelte ho.“[4]: s. 315 Letadlo zasažené výstřely začalo klesat a ve výšce 2000 stop se rozpadlo a v plamenech zřítilo.[1]

Zpočátku se uvažovalo, že letadlo nesestřelili stíhači, ale bylo zasaženo protiletadlovou raketou ze země. Druhý den Bulhaři přiznali sestřel, vyjádřili politování a nařídili vyšetřování. Ale nedovolili šestičlennému izraelskému týmu se na něm podílet; toto rozhodnutí se později stalo předmětem kritiky obou zúčastněných stran.[5]

Vyšetřování[editovat | editovat zdroj]

Jako pravděpodobná příčina nehody bylo stanoveno:

Letoun utrpěl zásah nebo zásahy, které způsobily ztrátu přetlaku a požár. V důsledku zásahů pravého křídla, pravděpodobných zásahů levého křídla a zásahů zadní části trupu projektily velké ráže, se letoun ve vzduchu rozpadl.

Vyšetřovatelé doporučili vybavit trasu Amber 10 více VOR namísto jediného radiomajáku, který byl provozován v době nehody.[1]

Let v historii poštovní přepravy[editovat | editovat zdroj]

Dopis z Rumunska s izraelským razítkem nahoře uprostřed

Na palubě letadla se nacházela i pošta z Německa, Nizozemska, Rumunska a Sovětského svazu. Nepoškozena a zachována ale zůstala jen malá část těchto zásilek. Ta byla potom dopravena do Tel Avivu. Adresátům v Izraeli byly zásilky doručeny s dodatečným razítkem s textem v hebrejštině:

„Tato zásilka byla přepravována letadlem aerolinií El-Al a zachráněna po jeho sestřelení nad Bulharskem 27. 7. 55“.

Obrys rámečku lemujícího text má rozměr 19 mm × 36 mm, samotný hebrejský text je o velikosti 2–3 mm.[6]

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Není překvapující, že v době studené války obě strany považovaly nehodu za vážnou provokaci.

I když bulharská vláda nejprve odmítla přijmout odpovědnost a obvinila izraelské letadlo z nepovoleného proniknutí do vzdušného prostoru, nakonec vydala formální omluvu, označila jednání pilotů stíhaček za „příliš ukvapené“ a souhlasila se zaplacením odškodnění rodinám obětí.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku El Al Flight 402 na anglické Wikipedii.

  1. a b c http://aviation-safety.net/database/record.php?id=19550727-0
  2. Through the Curtain. www.time.com. Time Magazine, August 8, 1955. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Electrical disturbances from lightning are known to cause errors in NDB navigational signals.[1]
  4. a b c Tsvetan Tsakov, "Bulgarian Aviation in the XX c.: Triumphs and Catastrophes", AirGroup2000, Sofia 2000
  5. Zahari Zahariev, "My life in Aviation", AirGroup2000, Sofia, 2004
  6. Kibble, D. 2014. The Arab Israeli Conflict: No Service, Returned & Captured Mail. Vivid Publishing, Perth. 384 pages + index, hardback, pages 296–298.
  7. The Worst, but Not the First. www.time.com. Time/CNN, September 12, 1983. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]