Leonard Stöckel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonard Stöckel
Narození 1510
Bardejov
Úmrtí 7. června 1560 (ve věku 50 let)
Bardejov
Povolání slovenský humanistický spisovatel, teolog, učitel
Stát Uherské království
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leonard Stöckel (1510 Bardejov7. června 1560 Bardejov) byl slovenský humanistický spisovatel a teolog, rektor bardejovské městské školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny bardejovského kováře a rychtáře. Studoval v Košicích, Vratislavi a od roku 1530 na univerzitě ve Wittenbergu pod vedením představitelů německé reformace Martina Luthera a Philippa Melanchtona. Zejména pod jejich vlivem se formovala jeho věrouka a kulturní a vzdělanostní úroveň.

Po letech působení ve funkci rektora školy v Eislebene (v r. 1534 - 1539) se vrátil do rodného města, kde převzal vedení latinské městské školy (kromě ročního pobytu v Kežmarku v r. 1555 - 1556 stál v jejím čele až do své smrti), která pod jeho vedením dosáhla vynikající úroveň. O její skvělé pověsti svědčí fakt, že na ní studovali i synové z významných šlechtických rodin.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Leonard Stöckel je autor několika učebnic (mj. Spisu Leges scholae Bartfensis z roku 1540, nejstarší pedagogické písemné památky na Slovensku, která obsahovala pokyny na organizaci mimotřídní práce žáků, návody na osvojení si učiva ale i nařízení týkající se povinností žáků a disciplinární pokyny) a také německy psaného školního dramatu Historia von Susanna (Příběh o Zuzaně), vydaného v roce 1559 ve Wittenbergu. V oblasti teologie patřil k hlavním šiřitelům reformního učení v severních oblastech Horních Uher a napsal několik významných prací na ochranu protestantismu. Zvláštní význam mají jeho Poznámky k obecným zásadám křesťanské nauky Filipa Melanchtona (vydané v Basileji v roce 1560) a vyznání víry Confessio Pentapolitana, kterým se sdružení pěti hornouhorských míst Pentapolitany v roce 1549 přihlásilo k protestantismu.

Leonard Stöckel má velkou zásluhu na pozdvihnutí kulturního, duchovního a uměleckého života v Bardejově v první polovině 16. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leonard Stöckel na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Frick, Bardejov, kulturní památky, Východoslovenské vydavatelství, Košice, 1976
  • Kol. autorů, Encyklopédia Slovenska, Věda, Bratislava, 1981
  • Kol. autorů, Slovensko - Kultura, Obzor, Bratislava, 1979