Leo Löwenthal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leo Löwenthal
Narození 3. listopadu 1900
Frankfurt nad Mohanem
Úmrtí 21. ledna 1993 (ve věku 92 let)
Berkeley
Zaměstnavatel Kalifornská univerzita v Berkeley
Ocenění Goethova plaketa města Frankfurt am Main (1982)
Cena Theodora W. Adorna (1989)
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leo Löwenthal (3. listopadu 190021. ledna 1993) byl německo-americký sociolog, představitel tzv. Frankfurtské školy. Zabýval se především sociologií literatury a populární kultury.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině ve Frankfurtu nad Mohanem. Roku 1926 se stal členem tamního Institut für Sozialforschung. Spolu s dalšími jeho členy uprchl z Německa roku 1933 po uchopení moci nacisty a jako většina ostatních zamířil do USA. Po válce zde již zůstal, pracoval dlouho pro stanici Hlas Ameriky, nakonec zakotvil na Univerzitě v Berkeley. V letech 19801987 frankfurtské nakladatelství Suhrkamp připravilo jeho sebrané spisy v pěti dílech (Literatur und Massenkultur, Das bürgerliche Bewußtsein in der Literatur, Falsche Propheten. Studien zum Authoritarismus, Judaica. Vorträge. Briefe, Philosophische Frühschriften) a jeho dosud nesoustavné a rozptýlené dílo tak získalo jasný tvar.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Udo Göttlich, Kritik der Medien. Reflexionsstufen kritisch-materialistischer Medientheorien am Beispiel von Leo Löwenthal und Raymond Williams, Opladen: Westdeutscher Verlag 1996.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]