Leo Baekeland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leo Baekeland
Leo Baekeland roku 1916
Leo Baekeland roku 1916
Narození 14. listopadu 1863
Gent
Úmrtí 23. února 1944 (ve věku 80 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ812892
Místo odpočinku hřbitov Sleepy Hollow
Alma mater Universita v Gentu
Povolání chemik, inženýr, fotograf a vynálezce
Ocenění John Scott Medal
Cena Willarda Gibbse
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leo Henricus Arthur Baekeland (14. listopadu 1863, Gent23. února 1944, Beacon) byl belgicko-americký chemik, vynálezce a nakonec průmyslník.

Vystudoval chemii na Univerzitě v Gentu. Roku 1889 se zde stal profesorem a zároveň odešel do New Yorku. Roku 1897 získal americké občanství a roku 1917 se stal profesorem Kolumbijské univerzity.

Proslul především vynálezem umělé hmoty, přesněji syntetické pryskyřice z fenolu a formaldehydu, která byla po svém autorovi nazvána bakelit (její chemický název zní polyoxybenzylmethylenglycolanhydrid). Hmota nahradila do té doby užívaný a velmi drahý šelak a způsobila revoluci v průmyslu. Započala "éru plastů". Baekeland založil k výrobě bakelitu úspěšnou firmu Bakelite Company, kterou nakonec roku 1939 prodal korporaci Union Carbide, za 16 milionů dolarů.

Je rovněž vynálezcem chlorostříbrného fotografického papíru, jemuž dal jméno Velox, a patent na nějž prodal (spolu s celou firmou Nepera, kterou se pokusil s přáteli založit) firmě Eastman Kodak, a který se stal prvním komerčně úspěšným fotografickým papírem, neboť s ním mohli snadno zacházet i fotoamatéři.

Celkem patentoval přes 100 objevů, včetně postupu pro oddělování mědi a kadmia a pro impregnaci dřeva.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]