Přeskočit na obsah

Lemmus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLemmus
alternativní popis obrázku chybí
lumík norský (Lemmus lemmus)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Podřádmyšovci (Myomorpha)
Čeleďkřečkovití (Cricetidae)
Podčeleďhrabošovití (Arvicolinae)
Tribuslumíci (Lemmini)
RodLemmus
Link, 1795
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lemmus je málopočetný rod z podčeledi hrabošovitých a jedná se o jeden z rodu lumíků, další rody jsou třeba Dicrostonyx, monotypický rod Myopus, nebo rod Synaptomys. Jsou malí, obvykle žijí na Arktidě nebo v její blízkosti, v tundře.

Lumík sibiřský
Podrobnější informace naleznete v článku Lumíci.

Lumíci váží od 30 do 112 g a jsou asi 7–15 cm dlouzí. Obvykle mají dlouhou, hebkou srst a velmi krátké ocasy. Jsou to býložravci, většinou se živí listy a výhonky, trávou a především rákosím, ale také kořínky a hlízami. Stejně jako u ostatních hlodavců rostou jejich řezáky postupně a umožňují jim přežít na mnohem drsnější potravě než by jinak bylo možné.

Lumíci nepřezimovávají přes krutou severskou zimu. Zůstávají aktivní; hledají potravu tím, že hrabou ve sněhu a využívají trávy, kterou si předtím uštípli a uskladnili. Jsou od přírody samotáři, scházejí se pouze k páření a poté si jdou opět svoji cestou, ale stejně jako všichni hlodavci i oni mají vysokou míru reprodukce a v dobrých sezónách se mohou rapidně rozmnožovat.

Co se týče populace, pak bychom na nejvyšší čísla narazili u lumíků norských, ti jsou dle IUCN řazeni mezi málo dotčená, čili nechráněná zvířata. Vysokou populaci mají i lumíci sibiřští. Naopak nejméně informací máme o druhu Lemmus portenkoi. Tento druh někteří přírodovědci řadí i jako poddruh lumíka sibiřského.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku True lemming na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]