Lejla Mammadbejová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lejla Mammadbejová
Leyla Mammadbeyova.JPG
Narození 17. září 1909
Baku
Úmrtí 1989 (ve věku 79–80 let)
Baku
Místo pohřbení Čestná alej
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lejla Mammadbejová, rozená Zejnalová (1909, Baku, Ázerbájdžán1989, tamtéž) byla první ázerbájdžánská pilotka, a zároveň tak první letkyně na Kavkazu a Středním východě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lejla se narodila v umělecky založené rodině. Věnovala se hře na klavír a tar. Ve 14 letech se vdala za Bahrama Mammadbejova, který se později stal ředitelem banky v Baku.

Lejla začala navštěvovat aeroklub v Baku, poprvé letěla v roce 1931.[1] Poté pokračovala ve studiu na letecké škole v Moskvě. Dne 17. března 1934 se po seskoku z letounu Polikarpov Po-2 na letiště Tušino stala druhou parašutistkou v Sovětském svazu (první byla Nina Kameneva).[1]

Pracovala pak dál jako pilotka a instruktorka v aeroklubu v Baku. Nebylo jí povoleno účastnit se bojů 2. světové války, protože v té době vychovávala čtyři děti[1] (celkem jich měla šest). I během válečných let, kdy byl klub v Baku uzavřen, vedla dál své kurzy, kterými prošly stovky bojových pilotů a asi čtyři tisíce výsadkářů. Dva z jejích studentů byli později oceněni jako Hrdinové Sovětského svazu. Svůj poslední let uskutečnila v roce 1949. Dále pak působila jako místopředsedkyně místního výboru DOSAAF (Dobrovolné společnosti pro spolupráci s armádou, letectvem a námořnictvem).

Dva z jejích synů se stali bojovými piloty, nejstarší syn Firudin se účastnil již 2. světové války, nejmladší syn Khanlar války o Náhorní Karabach.

Lejla Mammadbejová na poštovní známce z roku 2009

Život Lejly Mammadbejové se stal ve 30. letech předlohou několika literárních děl a filmu Ismat. V roce 1995 o ní byl natočen dokument s názvem Leyla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leyla Mammadbeyova na anglické Wikipedii.

  1. a b c DIDAVARI, Rovshan. Leyla Mammadbeyova - The East's first female flyer. visions.az [online]. 3-4/2011. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]