Leila Pahlaví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leila Pahlaví
íránská princezna
Princezna Leila v roce 2001
Princezna Leila v roce 2001
Narození 27. března 1970
Teherán, Írán
Úmrtí 10. června 2001 (ve věku 31 let)
Londýn, Spojené království
Pohřeb 17. června 2001
Pohřbena Passy, Paříž
Dynastie Pahlaví
Otec Muhammad Rezá Pahlaví
Matka Farah Pahlaví
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leila Pahlaví (27. března 1970 Teherán10. června 2001 Londýn) byla íránská princezna a nejmladší dcera Muhammada Rezy Pahlaví a jeho třetí manželky Farah Pahlaví.

Exil[editovat | editovat zdroj]

Bylo jí pouhých 9 let, když její rodina musela odejít z Íránu po Íránské islámské revoluci v roce 1979. Po smrti jejího otce v Egyptě v roce 1980 se její rodina usadila ve Spojených státech amerických.

Odmaturovala na Rye Country Day School v roce 1988 a následně nastoupila na univerzitu v Massachusetts, poté na Brownově univerzitě, kterou dokončila v roce 1992.

Většinu svého času trávila cestováním mezi svým domovem v Greenwichi v Connecticutu a Paříží, kde žila její matka. Od dob, kdy se stala modelkou designéra Valentina, trpěla anorexií, nízkým sebevědomím a chronickým únavovým syndromem.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V neděli 10. června 2001 v pokoji v hotelu Leonard v Londýně byla svým lékařem nalezena mrtvá. Po pitvě bylo zjištěno, že v sobě měla pětinásobnou smrtící dávku Seconalu, léku proti nespavosti, spolu s velkým množstvím kokainu. Nalezena byla na lůžku, její tělo bylo vyhublé po několika letech anorexie, bulimie a potravinové nesnášenlivosti. Léky údajně ukradla svému lékaři ze stolu během běžné kontroly. Na léku byla silně závislá a vzala si raději 40 pilulí místo doporučených dvou.

Dne 17. června 2001 byla v Paříži pohřbena nedaleko hrobu své babičky Farideh Ghotbi Diby. Pohřbu se účastnila její matka, bývalá íránská císařovna Farah Pahlaví, ostatní členové bývalé vládnoucí íránské rodiny a francouzské šlechtické rodiny.

Dne 4. ledna 2011 byl její bratr Ali-Reza Pahlaví nalezen mrtev ve svém domě v Bostonu, kde spáchal sebevraždu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leila Pahlavi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]