Leguán kubánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLeguán kubánský
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída Plazi (Reptilia)
Řád Šupinatí (Squamata)
Podřád Ještěři (Sauria)
Čeleď Leguánovití (Iguanidae)
Rod leguán (Cyclura)
Binomické jméno
Cyclura nubila
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leguán kubánský (Cyclura nubila), dříve nazývaný také leguán obrovský, je jedním z největších a také nejohroženějších druhů z čeledi leguánovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je zbarveno olivově až tmavě hnědě s tmavšími příčnými pruhy na bocích zatímco hřeben a hlava jsou o něco světlejší. Po stranách tlamy a kolem načervenalých očí může zbarvení u samců přecházet až do modré nebo modrofialové. Leguán kubánský dorůstá délky i s ocasem, které představuje 2/3 délky, 150 - 180 cm, vážit může až 15 kilogramů a dožít se až 25 let. Samci jsou větší než samice (někdy až o polovinu), také mají větší hřeben a krční lalok. Zajímavostí je pak fotosenzorický orgán, jakési "třetí oko" na temeni hlavy leguána, tvořené větší světlou šupinou, kterým dokáže rozlišovat intenzitu světla v okolí a tak i pohyb.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá, jak už jméno nasvědčuje, karibskou oblast - Kubu a Kajmanské ostrovy. Zdržuje se především na skalách porostlých křovisky a kamenitých svazích, v mangrovových porostech nebo i v otevřené krajině. Je schopný vylézat i na nižší silné kmeny stromů, kde odpočívá.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Leguán kubánský je povětšinou býložravý nebo částečně všežravý. Živí se výhonky, plody rostlin, loví i hmyz, korýše, měkkýše nebo ptačí mláďata.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Leguáni pohlavně dospívají ve 2-3 letech. Páry tvoří pouze v době rozmnožování. Samice klade obvykle 20, ale podle některých zdrojů až 30 vajec, která posléze zahrabává nebo ukrývá do štěrbin. Inkubace snůšky trvá 75 dní a narozená mláďata měří kolem 22 cm.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V zajetí se leguáni rozmnožují jen velice vzácně a chov je tedy značně obtížný. Přesto se výjimečně i v našich klimatických podmínkách podařilo v Zoo Praha odchovat přes sto mláďat tohoto vzácného tvora.

Leguán kubánský je tak v současnosti (v roce 2018) chován ve 22 evropských zoo. Největší zastoupení mají přitom české zoo, kterých je hned šest. Dlouhodobě úspěšných chovem v Zoo Praha a poskytnutím odchovů blízkým zahradám je způsobeno, že největší zastoupení mají české zoo, kterých je šest. Jedná se o tato zařízení[2]:

Další dvě zoo s těmito ještěry jsou na blízkém Slovensku (Zoo Bojnice, Zoo Spišská Nová Ves).

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Leguán kubánský, Zoo Praha

První jedinci leguána kubánského snad prošli pražskou zoologickou zahradou v 60. letech 20. století. Počátky chovu ale spadají až do roku 1992, kdy přišla zvířata z odchytu z volné přírody na Kubě. Tehdy dorazil mj. také samec Pepino se svou partnerkou Julií. Díky konkurenci dalšího samce se hned o rok později se podařilo odchovat první mláďata. Jednalo se o první úspěšný odchov v evropských zoo a teprve druhý na světě. V počátcích chovu sice několik zvířat uhynulo, ale další dovozy a také odchovy předznamenaly, že se chov tohoto druhu stane pro Zoo Praha jedním z klíčových a mezinárodně uznávaných. Již v roce 1995 tak byla zoo pověřena koordinací chovu a vedením plemenné knihy.[3] Zároveň ve spolupráci s Univerzitou Karlovou dochází ke genetickému výzkumu leguánů.

Líhnoucí se leguán kubánský, Zoo Praha

V roce 1996 se rozmnožila druhá generace a o sedm let později následovala generace třetí. Malý leguán s pořadovým číslem 100 přišel na svět v roce 2010. Do léta 2015 se podařilo vylíhnout 165 mláďat. Do konce roku 2017 pak již dokonce 188.[4] Mláďata směřovala do dalších zoologických zahrad nejen v Česku či Evropě, ale i jinde ve světě. Do roku 2015 obohatily chovy 14 institucí.

Samec Pepino je dnes „na výminku“ a je nejstarší leguán kubánský na světě, chovatelé neznají přesné číslo, ale domnívají se, že dosahuje ke 40 rokům života.[5] Hlavní pár tvoří Pepinova dcera Bezprstá se samcem Matoušem.[6] Ke konci roku 2017 bylo chováno 31 jedinců, z toho 13 mláďat narozených v roce 2017.[7] V srpnu 2019 se vylíhla čtyři mláďata a v září 2019 přišlo na svět dalších devět mláďat.[8]

Expozice leguánů kubánských zaujímá střední část – tzv. středoamerické atrium – pavilonu šelem a terárií v dolní části Zoo Praha. Zaujímá plochu 170 m2. Leguáni jsou v této biotopové expozici chováni již od počátku pražského chovu – od roku 1992. Původní vegetace však byla silně poškozena při povodni v roce 2002.[9]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]
  2. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-05-28]. Dostupné online. 
  3. Leguán kubánský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-05-28]. Dostupné online. (česky) 
  4. Přehled vzácně chovaných druhů v Zoo Praha, 2018
  5. Zoo Praha: Pepíno – nejstarší leguán na světě. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
  6. Dvanáct mláďat u leguánů kubánských. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-05-28]. (česky) 
  7. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2017
  8. Přírůstky. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-11-01]. Dostupné online. 
  9. VELENSKÝ, Petr. Amerika v pavilonu šelem. Trojský koník. 2007, roč. 9, čís. 2, s. 8–11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]