Leguán kubánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Leguán kubánský

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Leguánovití (Iguanidae)
Binomické jméno
Cyclura nubila
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leguán kubánský (Cyclura nubila), dříve nazývaný také leguán obrovský, je jedním z největších a také nejohroženějších druhů z čeledi leguánovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je zbarveno olivově až tmavě hnědě s tmavšími příčnými pruhy na bocích zatímco hřeben a hlava jsou o něco světlejší. Po stranách tlamy a kolem načervenalých očí může zbarvení u samců přecházet až do modré nebo modrofialové. Leguán kubánský dorůstá délky i s ocasem, které představuje 2/3 délky, 150 - 180 cm, vážit může až 15 kilogramů a dožít se až 25 let. Samci jsou větší než samice (někdy až o polovinu), také mají větší hřeben a krční lalok. Zajímavostí je pak fotosenzorický orgán, jakési "třetí oko" na temeni hlavy leguána, tvořené větší světlou šupinou, kterým dokáže rozlišovat intenzitu světla v okolí a tak i pohyb.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá, jak už jméno nasvědčuje, karibskou oblast - Kubu a Kajmanské ostrovy. Zdržuje se především na skalách porostlých křovisky a kamenitých svazích, v mangrovových porostech nebo i v otevřené krajině. Je schopný vylézat i na nižší silné kmeny stromů, kde odpočívá.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Leguán kubánský je povětšinou býložravý nebo částečně všežravý. Živí se výhonky, plody rostlin, loví i hmyz, korýše, měkkýše nebo ptačí mláďata.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Leguáni pohlavně dospívají ve 2-3 letech. Páry tvoří pouze v době rozmnožování. Samice klade obvykle 20, ale podle některých zdrojů až 30 vajec, která posléze zahrabává nebo ukrývá do štěrbin. Inkubace snůšky trvá 75 dní a narozená mláďata měří kolem 22 cm.

Chov[editovat | editovat zdroj]

V zajetí se leguáni rozmnožují jen velice vzácně a chov je tedy značně obtížný. Přesto se výjimečně i v našich klimatických podmínkách podařilo v ZOO Praha odchovat přes sto mláďat tohoto vzácného tvora.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]