Legrand (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Legrand
Logo
Logo
Siège Legrand.JPG
Základní údaje
Právní formasociété anonyme
Datum založení1860
ZakladatelFrédéric Legrand
Adresa sídlaLimoges, Francie
Charakteristika firmy
Oblast činnostielektrické zařízení
Produktyspínač
Zaměstnanci37 356 (2017)[1]
Dceřiné společnostiLegrand (Australia)
Legrand (Germany)
Legrand (United Kingdom)
Netatmo
Identifikátory
Oficiální webwww.legrandgroup.com/en
ISINFR0010307819
LEI969500TJLHIZLFRWEQ48
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Legrand je francouzská nadnárodní společnost se sídlem v Limoges, která je co do objemu prodeje světovým lídrem v produktech a systémech pro elektroinstalaci a informační sítě. Ve 27 zemích je navíc tržním lídrem v alespoň jedné z hlavních oblastí svého působení.

Počátky firmy sahají až do roku 1860, kdy byla založena dílna na výrobu porcelánu v Limoges na ve francouzském regionu Limousin, jež původně vyráběla porcelánové nádobí.

V roce 1904 společnost převzal Frédéric Legrand, který propůjčil společnosti své jméno.

V roce 1919 společnost uzavřela partnerství s Jeanem Mondotem, řemeslníkem z Limoges, který začal v malé továrně v Exideuil vyrábět elektrické spínače porcelánu a zimostrázového dřeva.

Výroba se následně postupně rozšířila na výrobu dalšího elektrointalačního materiálu. V té době, před objevením plastu, byl porcelán nejlepším izolačním materiálem.

V roce 1949, po požáru továrny, bylo rozhodnuto soustředit se výhradně na výrobu elektroinstalačních ovládacích přístrojů (spínačů a zásuvek). Společnost velmi rychle rozšířila svůj sortiment také o produkty na ochranu a jištění (pojistkové držáky, jističe, atd.), výrobky pro vedení kabelů (trunking a mini-kanálů), nouzového osvětlení, atd.

Od té doby, Legrand uskutečnil 120 cílených akvizic po celém světě a stal se tak velkým, diverzifikovaným výrobcem elektroinstalačního materiálu s více než 150.000 položek zboží. Od roku 2006 má své dceřiné společnosti v 70 zemích a obchodní zastoupení ve 180 zemích.

Některé zajímavé mezníky historie:[2]

1966 : První dceřiná společnost mimo Francii založena v Belgii.

1977 : Rozvoj pokračuje mimo Evropu převzetím společnosti Pial v Brazílii.

1984 : První dceřinou společností ve Spojených státech se stává Pass & Seymour.

1989 : Akvizice společnosti Bticino, italského výrobce elektroinstalačního materiálu č. 1.

1996 : Legrand posiluje svou přítomnost v rozvíjejících se zemích akvizicí společností FAEL v Polsku, Luminex v Kolumbii a MDS v Indii, a WattStopper ve Spojených státech .

1998 : Akvizice společnosti Ortronics, amerického lídra v oblasti strukturované kabeláže a VDI.

2000 : Akvizice společnosti WIREMOLD ve Spojených státech a také americké společnosti Horton Controls, specialisty na ovládání osvětlení. Tyto společnosti byly sloučeny pod značku WattStopper. Akvizice společností Quintela a Tegui ve Španělsku.

2005 : Akvizice ICM GROUP (značka KZ a CABLOFIL), světového lídra v oblasti drátěných kabelových žlabů.

2006 : Akvizice divize ovládacích přístrojů společnosti TCL v Číně (č. 1 na čínském trhu) a Shidean, čínského lídra v oblasti audio a video vstupních systémů. Akvizice značky Vantage Controls, amerického specialistu pro ovládání osvětlení.

2007 : Akvizice firmy HPM, č. 2 na trhu s elektroinstalačním materiálem v Austrálii, společnosti Kontaktor, předního ruského výrobce výkonových jističů. Ve stejném roce Legrand převzal společnost MACSE, mexického lídra v oblasti kabelových žlabů, UStec, amerického specialista v oblasti datových sítí, TCL Wuxi, čínského specialistu v oblasti modulárních jističů a Alpes Technologies (Annecy, Francie), specialistu v oblasti kompenzace a měření elektrické energie.

2008 : Akvizice americké společnosti PW Industries, specialisty v oblasti kabelových žlabů; HDL, lídra na trhu vstupních systémů pro residenční sféru v Brazílii (audio a video vstupní systémy a telefony); Estap, lídra v oblasti VDI (Voice Data Image) a datových rozvaděčů na tureckém trhu a také společnosti Electrak, britského specialisty na pokládání pozemních kabelových žlabů.

2009 : Stejně jako další subjekty v elektrotechnickém průmyslu, byl také Legrand ovlivněn hospodářskou krizí. Skupina zaznamenala 15,6% pokles v obratu (3,6 mld. €). Přesto skupina Legrand dokázala udržet svou provozní marži na 17,6%, oproti 17,7% v roce 2008.

2010 :

  • Společnost se vrací k růstu. Prodeje se zvýšily o 8,7%, provozní příjmy o 35,5% a čistý zisk o 44,3% na 418.3 million €. Provozní marže skupiny Legrand dosahuje dříve nevídané úrovně: 20,2%
  • Vytvořilo se EV PLUG spojenectví mezi společnostmi Legrand, Schneider Electric (Francie) a SCAME (Itálie), které dalo vzniknout společnému evropskému standardu pro nabíjecí systémy elektrických vozidel.
  • Pokračování strategie akvizice s převzetím společnosti INFORM v Turecku (lídr v oblasti UPS) a společnosti Indo Asian Switchgear v Indii (specialisty ve výrobě modulárních jističů). Prosinec 2010: převzetí italské společnosti Meta System Energy, specialisty na UPS.

2011 :

  • Převzetí americké firmy Electrorack, specialisty na VDI (Voice Data Image) a datové rozvaděče. Akvizice společnosti Intervox Systèmes, francouzského lídra v oblasti asistovaného bydlení pro závislé osoby.
  • V dubnu Legrand posiluje svou pozici na rozvíjejících se trzích a trzích energetické bezpečnosti akvizicí společnosti SMS, lídra v oblasti UPS na brazilském trhu.
  • V květnu, převzetí americké společnosti Middle Atlantic Products (MAP – 520 zaměstnanců a tržby 107 milionů $), která se specializuje na zajištění digitální infrastruktury (zéjména pro audio a video aplikace). Tato akvizice umožňuje skupině Legrand posílit svou nabídku v tomto specifickém segmentu pro hotely a konferenční centra. V roce 2011 učinil Legrand sedm akvizic v celkové výši dodatečných tržeb 300 milionů €.

Legrand v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice je společnost Legrand přítomna již od roku 1992. Kancelář společně se showroomem se nachází v Praze v ulici Sokolovská. Odtud nabízí odbornou pomoc a podporu svým klientům a partnerům od návrhu až po dokončení jejich projektů. V současné době zastupuje společnost Legrand na českém trhu také značky BTicino a Cablofil.[3]

Vedení společnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Gilles Schnepp (narozen v roce 1958 v Lyonu): CEO skupiny Legrand od roku 2006, do společnosti nastoupil v roce 1989, bývalý vice-prezident americké obchodní banky Merrill Lynch France.
  • François Grappotte (narozen v roce 1936 v Reims): CEO skupiny Legrand v letech 1983-2006, čestný předseda představenstva od roku 2006.
  • Renaud Chevalier-Cadell (narozen v roce 1976): Generální ředitel Legrand Česká republika a Legrand Slovensko od roku 2012.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]