Legend of the Galactic Heroes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Legend of the Galactic Heroes
銀河英雄伝説
(Ginga eijú densecu)
Žánr space opera
military science fiction
Cílová skupina seinen
Knižní série
Autor Jošiki Tanaka
Ilustrátor Naojuki Kató (díly 1–5)
Jukihisa Kamošita (díly 6–10)
Nakladatel Tokuma šoten
Zahraniční
nakladatel
USA Viz Media
Vydáváno 19821130a30. listopadu 1982 – 19871115a15. listopadu 1987
Počet svazků 10
Original video animation
Námět Jošiki Tanaka
Scénář Šimao Kawanaka
Režie Noboru Išiguro
Hudba Šinsuke Kazato
Délka 25 minut
Produkční studio Artland
Madhouse
Magic Bus
Vysíláno 21. prosince 1988 – 14. března 1997
Počet dílů 110
Wikipe-tan face.svg Portál: Anime a manga

Legend of the Galactic Heroes (japonsky 銀河英雄伝説, Ginga eijú densecu, v doslovném překladu Legenda o galaktických hrdinech, často zkracováno fanoušky na LOGH neboli LOTGH), je série vědecko-fantastických románů od japonského spisovatele Jošikiho Tanaky. Podle těchto románů byla vytvořena jak manga, tak především série OVA o 110 hlavních dílech, dvou vedlejších sériích o celkem 52 dílech, dvou filmech o hodinové délce a jednom filmu o délce 90 minut. Byla také vytvořena strategická počítačová hra ve stylu Homeworldu. Ani romány, ani manga, anime či hra nebyly oficiálně přeloženy do angličtiny a vydány v zahraničí. Je to doposud nejdelší vydaná OVA série.

Zápletka[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v 35. století, kdy již 150 let proti sobě stojí autokratická Galaktická říše (společensky připomínající Prusko 19. století) a demokratická Aliance svobodných planet. Mezi nimi stojí neutrální obchodní planeta Phezzan, která sice formálně patří k říši, nicméně prakticky je nezávislá a těží z konfliktu obou stran.

Na obou soupeřících stranách se na výsluní dostávají dva vojenští géniové. V říši nastupuje na scénu militantní vojevůdce Reinhard von Müsel, poháněn touhou osvobodit svou sestru, která byla donucena stát se konkubínou císaře. Postupem času chce nejen zničit dynastii Goldenbaumů, ale také porazit Alianci a sjednotit obydlený vesmír pod svojí vládou.

Naproti tomu v Alianci je další génius obdobné úrovně, Yang Wen-li. Jelikož původně se chtěl stát historikem, do armády vstoupil pouze kvůli penězům na studia. Díky svým schopnostem je rychle povýšen na pozici admirála a stává se hlavním protivníkem Reinharda, ač oba se vzájemně respektují.

Mimo hlavních hrdinů je děj plný velkým množstvím různých, pro příběh často významných postav politiků, vojáků i obyčejných civilistů. Do děje zasahuje i intrikářský vůdce Phezzanu, Adrian Rubinsky s fanatickým kultem Terraistů v pozadí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Legend of the Galactics Heroes na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]