Lednica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lednica
Střední část obce
Střední část obce
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 404 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Trenčínský
Okres Púchov
Tradiční region Střední Pováží
Lednica
Lednica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 22,65 km²[1]
Počet obyvatel 963 (31.12.2015)
Hustota zalidnění 42,52 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Kamil Karas
Vznik 1259 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.lednica.eu.sk
Telefonní předvolba 042
PSČ 020 63
Označení vozidel PU
NUTS 513318
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lednica (maďarsky Lednic) je obec na Slovensku v okrese Púchov v Trenčínském kraji, 8 km jihozápadně od Púchova. Leží v údolí chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat u hranic s Českem v nadmořské výšce 404 m n. m. V roce 2015 zde žilo 963 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší osídlení podle archeologických nálezů se datuje z mladší doby bronzové, mladší doby železné a slovanského osídlení. Nejstarší slovanské sídliště bylo nalezeno na hradním vrchu v Lednici. Samotné Lednické panství vzniklo 11.-13. století. Bylo umístěno na pravé straně řeky Váh a podle historických údajů patřilo pod Trenčianskou stolici. První zmínkou o obci, stejně jako Lednickém hradě je z roku 1259. Prvním známým majitelem panství byl Marek z Lednice. O lednické farnosti jsou první písemné záznamy z poloviny 14. století a v roce 1462 byla obec povýšena na královské městečko a dostala do užívání i svůj znak. V 17. století městečko navštívil a krátce zde pobyl i Jan Amos Komenský. Další významnou osobností působící v Lednici byl i spolužák Komenského Mikuláš Drabík.

Kostel[editovat | editovat zdroj]

Kostel, jenž se nachází v Lednici, je v pořadí třetí. První byl postaven přibližně ve 13. století v románsko-gotickém slohu a stál v západní části farské zahrady. Kostel zbourala císařská vojska při obléhání Lednického hradu. Dva roky nato byl postaven kostel dřevěný v místě dnešní mateřské školky. Když byl v roce 1735 postaven kostel nový, byl tento dřevěný zbourán. Základní kámen nového kostela byl položen 16. května 1733 na svátek Jana Nepomuckého, kterému byl také zasvěcen. Umělecké sochy vytvořil Josef Maťašovský. Vnitřní malby pak byly zhotoveny v roce 1987.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 883 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-03-13]. S. 3. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]