Le Viandier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Le Viandier
Le livre de Taillevant.jpg
Autor Guillaume Tirel
Původní název Le Viandier
Jazyk starofrancouzština
Žánr kuchařská kniha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Le Viandier (často také Le Viandier de Taillevent) je sbírka receptů převážně sepsaných Guillaumem Tirelem, alias Tailleventem. Nejstarší verze knihy je datována k roku 1300, asi 10 let před narozením Tirela. Původní autor je neznámý, to ale nebylo neobvyklé pro středověké a raně novověké sbírky receptů, které byly často opisovány a doplňovány dalším materiálem a jako takové bývaly prezentovány jako díla jejich pozdějších autorů.

Existují čtyři hlavní verze. Nejstarší rukopis, publikovaný v roce 1395, se nachází v Bibliothèque nationale de France. Pozdější a mírně rozšířená verze rukopisu je Vatican Manuscript, který je známější, protože byl dotisknut v roce 1892 Jérômem Pichonem a Georgesem Vicairem. Existuje ještě jeden pozměněný rukopis, nalézající se v Bibliothèque Mazarine v Paříži. V roce 1485 byl vytištěn s výraznými změnami oproti původním rukopisům.

Spolu s anglickou Forme de Cury jde o jednu z prvních a nejznámějších středověkých sbírek receptů. Mimo jiné obsahuje první podrobný popis entremet (jídla podávaná mezi chody, nebo též označení pro malé deserty).