Le Chatelierův princip

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Le Chatelierův princip popisuje, jak se změny podmínek, za kterých probíhá chemická reakce, projeví na chemické rovnováze. Tento princip je pojmenován podle francouzského chemika Henri Louise Le Chateliera.

Princip lze formulovat takto:

Systém, který je v rovnováze, reaguje na každou změnu (teploty, tlaku, koncentrace, atd.) tak, aby tuto změnu potlačil.

Zvýšení teploty posouvá rovnovážný stav u exotermních reakcí na levou stranu rovnice a u endotermních reakcí na stranu produktů.

Tento princip je často používán v chemii pro optimalizaci výtěžků chemických reakcí ovlivňováním vnějších podmínek.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Koncentrace[editovat | editovat zdroj]

Zvýšením koncentrace jedné látky posuneme rovnováhu tak, aby se koncentrace snížila. Např. pokud u reakce oxidu uhelnatého s vodíkem zvýšíme koncentraci CO, tak se rovnováha posune směrem k produktu (methanol), čímž dojde k potlačení vnějšího zásahu (koncentrace CO v systému klesne).

CO + 2 H2 ↔ CH3OH

Teplota[editovat | editovat zdroj]

Reakce dusíku s vodíkem za vzniku amoniaku je exotermní. Pokud snížíme teplotu, systém se bude snažit navrátit do původního stavu a proto se rovnováha posune směrem k amoniaku (uvolní se reakční teplo). Naopak zpětná reakce je endotermní, tu podpoříme ohřevem systému.

N2 + 3 H2 ↔ 2 NH3    ΔH = −92 kJ

Tato reakce je základem Haber-Boschovy syntézy amoniaku, která je zároveň příkladem praktického využití Le Chatelierova principu.