Lazarillo z Tormesu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lazarillo z Tormesu
Lazarillo de Tormes.png
Původní název La vida de Lazarillo de Tormes
Země Španělsko
Jazyk španělština
Žánr Pikareskní román
Datum vydání 1554
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lazarillo z Tormesu (1554, La vida de Lazarillo de Tormes y de sus fortunas y adversidades) je první španělský i světový pikareskní (šibalský) román.

Román, jehož plné jméno zní Život Lazarilla z Tormesu, jeho příhody a nehody, vyšel poprvé anonymně roku 1554 v Alcalá de Henares. Jeho autorství bylo připisováno španělskému básníkovi, historikovi a diplomatovi Diegovi Hurtadovi de Mendoza (15031575), ve skutečnosti jde však o práci nám doposud neznámého autora. Dílo vzniklo jako ideový a umělecký opak tehdejšího rytířského románu. Proti jeho zidealizovanému hrdinovi, rytíři, který je vzorem všech ctností, postavil autor knihy člověka z okraje společnosti, píkara (šibala), nuceného uchylovat se ke lstem a podvodům, aby přežil v krutém okolním světě. Díky tomu pak prožívá na své dosti bědné cestě životem celou řadu dobrodružství.

Příběh je napsán v první osobě a realisticky líčí syrovou skutečnost tehdejší společnosti pohledem chudáka. Jeho obsahem je z epizod zkomponované vyprávění o mazaném tulákovi, který se protlouká jak jen může. Je průvodcem lakomého slepého žebráka, sluhou ještě lakomějšího kněze nebo druhem v nouzi chudého šlechtice (hidalga). Nakonec najde své „štěstí“ jako veřejný vyvolavač a manžel služebné chlípného vikáře.

Román měl veliký ohlas a roku 1620 vzniklo jeho pokračování s názvem Druhá část Lazarilla z Tormesu (Segunda parte de Lazarillo de Tormes), které vydal v Paříži španělský tlumočník Juan de Luna (asi 1575– asi 1635). Jde opět o řadu příběhů a anekdot, které končí hrdinovým poustevničením a jeho smrtí.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]