Laxmanniaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Laxmanniaceae

alternativní popis obrázku chybí
Lomandra filiformis
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné - (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: Laxmanniaceae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laxmanniaceae je čeleď jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré (Asparagales). Některé starší taxonomické systémy ji řadily do řádu liliotvaré (Liliales), často čeleď neuznávaly a řadily její zástupce do čeledi bělozářkovité (Anthericaceae) aj[1]. Podle systému APG III už není čeleď uznávána a zástupci jsou řazeni do čeledi chřestovité v širším pojetí (Asparagaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se vytrvalé pozemní byliny, někdy dřevnaté, keřovitého až stromkovitého charakteru, s oddenky. Listy jsou většinou jednoduché, střídavé nebo v růžicích. Čepele jsou většinou čárkovité až nitkovité, zpravidla celokrajné, žilnatina je souběžná. Květy jsou v květenstvích, hroznech, klasech nebo latách. Květy jsou oboupohlavné, okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků. Tyčinek je 6 (3+3). Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, semeník je svrchní, čnělka je 1. Plodem je tobolka[2].


Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 14-15 rodů a asi 178 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v Austrálii, jihovýchodní Asii, na Novém Zélandu a v Nové Kaledonii, méně i Madagaskar, Indie a Jižní Amerika.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

podle [3]

Acanthocarpus, Arthropodium, Chamaexeros, Chamaescilla, Cordyline, Eustrephus, Laxmannia, Lomandra, Murchisonia, Romnalda, Stypandra, Sowerbaea, Thysanotus, Trichopetalum, Xerolirion

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://delta-intkey.com/angio/www/antheric.htm
  2. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1200&taxon_id=20471
  3. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/APweb/welcome.html