Lawrence Hargrave

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lawrence Hargrave
Hargrave c1890 250@72dpi.jpg
Narození 29. ledna 1850
Greenwich, Londýn, AnglieAnglie Anglie
Úmrtí 14. července 1915 (ve věku 65 let)
Sydney, AustrálieAustrálie Austrálie
Příčina úmrtí peritonitida
Místo pohřbení Waverley Cemetery
Národnost Angličané
Alma mater Queen Elizabeth School
Rodiče John Hargrave
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lawrence Hargrave (sedící) a James Swain. V pozadí Stanwell Park beach, listopad 1894

Lawrence Hargrave (29. ledna 1850 Greenwich, Londýn6. července 1915 Sydney) byl australský astronom a letecký průkopník. Vytvořil konstrukční prvky důležité pro úspěšné vyřešení problému létání - krabicový (komorový) drak, křídlo se zakřiveným profilem a pevnou náběžnou hranu křídla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v anglickém Greenwichi. V roce 1872 sa vydal do Austrálie hledat zlato, ale loď, kterou cestoval, ztroskotala u pobřeží Queenslandu. Po průzkumu okolí Port Moresby (Papua Nová Guinea) v polovině 70. let 19. století se usadil v Sydney. Brzy se stal členem Královské společnosti Nového Jižního Walesu (Royal Society of New South Wales). V roce 1878 začal působit jako asistent v astronomické observatoři v Sydney, kde zůstal až do roku 1883. Zbytek života pak věnoval řešení otázek spojených s létáním.

Letectví[editovat | editovat zdroj]

V průběhu 80. let a začátkem 90. let 19. století Hargrave experimentoval se sedmnácti jednoplošnými modely s různým pohonem (použil hodinový strojek, kaučukové svazky, motor na stlačený vzduch, či parní stroj). Sedm modelů bylo poháněno pohyblivými ploškami a tři vrtulí vpředu i vzadu. V roce 1898 zkonstruoval novinku – rotační motor s pohonem na stlačený vzduch, který však nevzbudil širší zájem a znovu se objevil až v roce 1908 ve Francii (motor Gnome). V roce 1892 Hargrave objevil, že zakřivené nosné plochy přinášejí vyšší vztlak než rovná nosná plocha. Při zkouškách nových draků zjistil, že nárůst vztlaku je dvojnásobný a drak se dvěma samostatnými komorami a se dvěma nosnými plochami nad sebou má největší stabilitu i nosnost.

Hargrave se 12. listopadu 1894 úspěšně vznesl přibližně do výšky 5 metrů na několika spojených krabicových dracích. Nikdy však neměl k dispozici, stejně jako mnozí předchůdci bratří Wrightů, dostatečně lehký letecký motor pro potřeby motorového letu s pilotem. Všechny experimenty se konaly ve Stanwell Park Beach, kde jsou velmi dobré povětrnostní podmínky a v současnosti je nejznámějším místem pro závěsné létání a paragliding v Austrálii.

Během života se mu mnoho uznání za jeho práci nedostalo s výjimkou pozornosti několika leteckých odborníků. V 90. letech napsal:

Lidé v Sydney, kteří mluvili o mé práci bez posměchu, byli velmi vzácní. Je nepochybné, že stejné to bylo i v případě mých amerických kolegů. Vím, že úspěch přijde a proto nemrhám časem ani slovy při pokusech přesvědčit pochybovače.

Ke konci aktivního života se snažil aby se jeho modely a dokumentace zachovaly. Po opakovaném odmítnutí muzea v Sydney převzalo jeho práci Deutsches Museum v Mnichově, kde však byla většina jeho modelů zničena při spojeneckém náletu během 2. světové války. Jeho práce se však do Austrálie vrátily. Sbírka v Powerhouse Museum v Sydney obsahuje 23 krabicových modelů, draků a několik pokusných rotačních motorů, množství konstrukčních výkresů a korespondence.

Jeho syn Geoffrey zahynul ve válce u tureckého Gallipoli. Lawrence Hargrave zemřel 6. července 1915, na zánět pobřišnice po operaci slepého střeva.

Vliv na vývoj letectví[editovat | editovat zdroj]

Svojí otevřenou komunikací s vědeckou komunitou po celém světě napomohl pokroku ve vývoji letectví. Pravidelně a důkladně uveřejňoval výsledky svých pokusů. Je známo, že bratři Wrightové měli přístup k jeho pracím díky ročenkám vydávaných Jamesem Meansem a z Chanutovy práce Progress in Flying Machines, ve které část věnoval experimentům Lawrence Hargrava. Přímý vliv lze vypozorovat v Evropě. V roce 1906 vzlétl, jako první v Evropě na letadle těžším než vzduch, Alberto Santos-Dumont na letadle postaveném podle Hargravova komorového draku. Když Gabriel Voisin postavil první letadlo, založené na stabilním systému nosných ploch podle komorového draku Hargrava, nazval ho Hargraves.

Jeden z nejvýznamnějších leteckých odborníků své doby, Francouz Octave Chanute o něm napsal:

Pan Hargrave nežádá o patenty pro kterýkoli ze svých vynálezů a čas od času publikuje o všem zprávy, aby docházelo k vzájemné výměně myšlenek s ostatními vynálezci pracujícími na stejných problémech, aby tak urychlil pokrok. (…) Je skutečně velkorysý, když dobrovolně poskytuje světu výsledky svých studií a prací. Vyniká ohromnou důsledností při určování různých fází letu svých modelů. (…) Prohlašuje, že vždy zachovává takový postup práce, aby na ni mohl kdykoli navázat a pokračovat v ní. A tak kdokoli jiný, pokud je odborníkem, muže přijít do jeho dílny a studovat tam jeho záznamy a výkresy, vzít nástroje a pokračovat v jeho práci, takže nic z jeho práce nebude nikdy ztraceno.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • L+K 3/2006, Zapomínaný průkopník letectví Lawrence Hargrave

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]