Laura Montoya Upegui

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá
Laura Montoya Upegui
Laura Montoya Upegui
Laura Montoya Upegui
Zakladatelka kongregace
Datum narození 26. května 1874
Místo narození Jericó
Datum úmrtí 21. října 1949
Místo úmrtí Belencito
Svátek 21. října
Blahořečena 25. dubna 2004, Jan Pavel II.
Svatořečena 12. května 2013, František
Uctívána církvemi Římskokatolická církev

Laura Montoya Upegui (řeholním jménem: Laura od svaté Kateřiny Sienské) (26. května 1874, Jericó21. října 1949, Belencito) byla kolumbijská římskokatolická řeholnice a zakladatelka Sester misionářek Neposkvrněné Panny Marie a svaté Kateřiny Sienské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrob svaté Laury

Narodila se 26. května 1874 v Jericu, hluboce věřícím rodičům Juanovi de la Cruz Montoya a Dolores Upegui. Ve stejný den byla pokřtěna a dostala jméno María Laura od Ježíše. Když jí byly dva roky, její otec byl zavražděn během bratrovražedné války při obraně víry a vlasti. Jejich majetek byl zabaven a rodina byla odsouzena k životu v extrémní chudobě. Matka jí naučila odpouštět a tříbit vlastní charakter křesťanským vnímáním. Od mládí prožívala silné vnitřní zkušenosti trinitárního charakteru a projevila se u ní trvalá náklonnost k mystické dimenzi jejího duchovního života.

Když v šestnácti letech osiřela, vstoupila do „Normal de Institutoras“ v Medellíně. Po skončení studia cítila povinnost uskutečnit to, co sama nazývala „Dílo pro Indiány“. Roku 1907, když se zdržovala v Marinille psala: „Viděla jsem se v Bohu, který mě zmocňoval svým otcovstvím. Intenzivně jsem cítila, že mě chce udělat matkou nevěřících. Způsobovali mi bolesti jako skutečné děti.“

Proto roku 1914 s podporou biskupa Santa Fe de Antioquia Mons. Maximiliana Crespa Rivery, založila Kongregaci „Sester misionářek Neposkvrněné Panny Marie a svaté Kateřiny Sienské“. Pochopila že Indiáni mají stejnou lidskou důstojnost a Boží povolání.

Posledních devět let svého života prožila na vozíčku, pokračujíc v apoštolátě slovem a písmem. Po dlouhé agónii zemřela 21. října 1949.

Proces svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Její proces byl otevřen 24. června 1963. Dne 22. ledna 1991 byla prohlášena Ctihodnou. Blahořečena byla 25. dubna 2004 a svatořečena 12. května 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]