Přeskočit na obsah

Lasturnatky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLasturnatky
alternativní popis obrázku chybí
Lasturnatka z čeledi Cylindroleberididae
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
(nezařazeno)Pancrustacea
Třídalasturnatky (Ostracoda)
Latreille, 1802
Podtřídy a řády

 Myodocopa Sars, 1866

Myodocopida Sars, 1866
Halocyprida Dana, 1853

 Podocopa Müller, 1894

Platycopida Sars, 1866
Podocopida Sars, 1866
Synonyma
  • ostrakodi
  • skořepatci[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lasturnatky (Ostracoda) jsou malí (jen několik mm měřící) zástupci monofyletické skupiny Pancrustacea tradičně řazení mezi korýše (Crustacea). Na Zemi jsou už od kambria, hlavní rozvoj zažili před asi 500 miliony let. Jejich fosilie potvrdily například to, že v Antarktidě v dry valleys kdysi panovalo klima podobné tomu v dnešních tundrových oblastech.[2]. Nedávno byly také převratně objeveny 100 milionů let staré velké lasturnatčí spermie.[3] Lasturnatky žijí u dna, v mořských i sladkých vodách, potrava je různorodá.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Lasturnatky mají tělo pokryté dvouchlopňovou schránkou. Jejich tělní články splývají či jsou úplně redukované. Zadeček je buďto zakrnělý či chybí, hlava je jasně největším článkem s většinou končetin. Na hrudi je jen jeden pár končetin nebo i žádný. K plavání používají dva páry antenul a tří páry hrudních končetin. Mají také pár mandibul a dva páry maxil. Vylučovací soustavu tvoří žlázy na maxilách, anténách, či na obou.[4] Cévní soustava (a s tou i srdce) chybí, krev obíhá mezi chlopněmi na schránce. Lasturnatky dýchají povrchem těla. Předpokládá se, že hlavním smyslem je hmat, protože na těle a končetinách se vyskytují obzvláště citlivé chlupy, i když na hlavě sedí jednoduché naupliové očko a u některých druhů je i pár složených očí.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Většina lasturnatek snáší vajíčka buďto rovnou do vody (jako plankton) či je lepí na rostliny či objekty u dna. Některé druhy však uchovávají vajíčka ve schránce pro větší ochranu. Z vajíčka se vylíhne naupliová larva, od začátku s tvrdou schránkou. Larva se před dospělostí svlékne osmkrát.

Jak už bylo zmíněno, lasturnatky mají velké spermie – 6 až 10x delší, než je tělo dospělce a ty jsou svinuté ve pohlavní žláze samce (testis). Protože tak tomu bylo už před 100 miliony let, předpokládá se, že existovala a existuje silná sexuální konkurence mezi samicemi o samce. Vždy velké množství samic usiluje o kopulaci s daným samcem a ten, protože při rozmnožování investuje více energie do své velké spermie než ony do vajíčka, je zákonitě při partnerském výběru více vybíravý. Zatímco u lidí je spermie nejmenší buňkou, tak u těchto korýšů je to největší buňka jejich těla, je tedy energeticky náročná a zřejmě obsahuje výživu pro vajíčko. Další kuriozitou je, že samci mají dva penisy a samice dvě pochvy (gonopory).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ostracod na anglické Wikipedii.

  1. ZICHA, Ondřej; MAŇAS, Michal. Ostracoda (lasturnatky) [online]. BioLib.cz, 2004-07-04 18:20:18 CET, rev. 2006-12-23 01:03:02 CET [cit. 2009-12-03]. Dostupné online. 
  2. Martina Otčenášková. V Antarktidě bylo jako v tundře [online]. Český rozhlas, 24.07.2008. Dostupné online. 
  3. Češka se podílela na objevu 100 milionů let starých spermií [online]. 19.06.2008. Dostupné online. 
  4. Barnes, Robert D. Invertebrate Zoology. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International, 1982. ISBN 0-03-056747-5. S. 680–683. 
  5. ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Lasturnatky. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007 [cit. 2009-12-03]. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=L001>

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]