Lassie se vrací

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lassie se vrací
Autor Eric Knight
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry román
Vydavatel Holt McDougal
Datum vydání 1940
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lassie se vrací (1940, v originále Lassie Come-Home) je povídka angloamerického spisovatele Erica Knighta. Dojemný příběh o psí věrnosti autora rázem proslavil, kniha se po svém vydání stala bestsellerem.[1]

Obsah povídky[editovat | editovat zdroj]

Lassie je čistokrevná dlouhosrstá kolie, která vyrůstá v rodině yorkshirského horníka Sama Carraclougha a je miláčkem jeho dvanáctiletého syna Joea, na kterého čeká každý den před školou. V důsledku otcovy nezaměstnanosti a následné tíživé finanční situace je rodina nucena Lassii prodat bohatému vévodovi z Rudlingu. Lassie mu však neustále utíká a tak ji vévoda odveze na své panství na vzdáleném severu Skotska. Lassie však uteče i zde a vydává se na dlouhou a strastiplnou cestu domů plnou překážek a nebezpečí. Hlídači ovčích stád po ní střílejí, je zraněna, ale hodní lidé jí zachrání. Musí se naučit snášet hlad i zimu, obstarat si potravu a bránit se. Nakonec se jí podaří dostat se domů.

Joe už nevěří, že by se s Lassii ještě někdy setkal. Jednoho dne na něj však před školou v dosti zuboženém stavu opět čeká. Všichni mají radost a vévoda, který pochopí, že Lassie by mu neustále utíkala, nabídne Joeově rodině práci v jeho psí stanici včetně ubytování v domku poblíž.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník autorů literatury pro děti a mládež 1., Libri, Praha 2007, str. 461.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]