Laskavec krvavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLaskavec krvavý
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďlaskavcovité (Amaranthaceae)
Podčeleďlaskavcové (Amaranthoideae)
Rodlaskavec (Amaranthus)
Binomické jméno
Amaranthus cruentus
L., 1759
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laskavec krvavý (Amaranthus cruentus) je druh kvetoucí rostliny z čeledi laskavcovité (Amaranthaceae), který rodí výživná semena. Jedná se o jeden ze tří druhů laskavců (Amaranthus) pěstovaných pro semena, dalšími dvěma jsou Amaranthus hypochondiacus a Amaranthus caudatus. V Mexiku se tato rostlina nazývá "huautli a alegría", v angličtině má několik běžných jmen: "blood amaranth (laskavec krvavý)", "red amaranth (laskavec červený)", "purple amaranth" (laskavec nachový), "prince’s feather (knížecí peří)" a "Mexican grain amaranth (mexický obilný laskavec)".[1] V indickém státě Maháraštra se nazývá "shravani maath" (श्रावणी माठ) nebo "rajgira"(राजगिरा).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Laskavec krvavý je vysoká jednoletá bylina s trsem tmavě růžových květů. Rostlina může vyrůst až do výšky 2 metry, kvete od léta do podzimu. Předpokládá se, že pochází z laskavce Amaranthus hybridus, s nímž sdílí mnoho morfologických znaků. Rostlina má obvykle zelenou barvu, ale fialová varianta byla poprvé využita při inckých rituálech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Tento druh byl používán jako zdroj potravy ve Střední Americe již v roce 4000 před naším letopočtem. Semena se zpracovávají a konzumují jako obilná zrna. Zrna jsou u divoké rostliny černá a u domestikované formy bílá. Je možné je rozemlít na mouku (bezlepková, vhodná pro celiaky), osmažit jako popcorn, vařit jako kaši nebo udělat sladkost zvanou alegría. Listy se mohou vařit jako špenát a ze semen mohou být po naklíčení použity klíčky. Laskavec krvavý již ve Střední Americe není základní potravinou, ale stále se zde pěstuje a prodává jako zdravá výživa.

Je to důležitá plodina pro samozásobitelské zemědělce v Africe.[2]

V indickém státě Maháraštra se v průběhu měsíce Shravan na festivalech podává smažená zelenina se strouhaným kokosem. Stvol (lodyha) se upravuje na kari s fazolkami lablabu purpurového (Lablab purpureus). Lid Zuni (původní americké obyvatelstvo z oblasti dnešního Nového Mexika a Arizony) drtil chlupatou část rostliny na jemnou moučku, kterou používali k barvení slavnostního chleba načerveno.[3] Drcené listy a květy se po navlhčení vtíraly do tváří jako růž.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amaranthus cruentus na anglické Wikipedii.

  1. "BSBI List 2007" (xls). Botanical Society of Britain and Ireland. Archived from the original on 2015-02-25. Cit. 2014-10-17.
  2. Grubben, G.J.H. & Denton, O.A. (2004) Plant Resources of Tropical Africa 2. Vegetables. PROTA Foundation, Wageningen; Backhuys, Leiden; CTA, Wageningen.
  3. a b Stevenson, Matilda Coxe (1915): Ethnobotany of the Zuni Indians. SI-BAE Annual Report #30 p.87

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]