Larvovaná deprese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Larvovaná deprese je druh deprese, při kterém jsou tělesné symptomy zcela v popředí[1] a maskují psychickou podstatu poruchy.[2][3] Označuje se rovněž jako „maskovaná deprese“ nebo „deprese bez deprese“. Tato nosologická jednotka není uvedena v oficiálním seznamu depresí 10. revize mezinárodní klasifikace nemocí, ale byla dříve často používaná.[3] Od klasické deprese se larvovaná forma liší tím, že se skrývá psychická porucha za tělesné symptomy,[4] jako jsou například bolesti hlavy, zad nebo na hrudi, závrati, problémy se zažíváním, spánkem atd. Že jde o depresi se pozná tak, že pro tyto obtíže se nenajde biologický podklad a jejich příčina je v psychice. Protože psychické příznaky jsou velmi málo patrné, umožňuje jejich objevení pouze psychiatrické vyšetření, po kterém vyjde skrytá duševní porucha napovrch. Diagnostika maskované deprese se opírá o zjišťování přítomnosti afektivních poruch. Diferenciálně diagnosticky je nutné vyloučit jejich organickou příčinu nebo tělesnou chorobu. K léčbě larvované deprese se využívají antidepresiva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RABOCH, Jiří; PAVLOVSKÝ, Pavel, et al. Klinická psychiatrie v denní praxi. Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-740-0, ISBN 978-80-7262-739-4. Kapitola Deprese a sebevražedné jednání v klinické praxi, s. 83. 
  2. RABOCH, Jiří; LAŇKOVÁ, Jaroslava. Deprese : doporučený diagnostický a léčebný postup pro všeobecné praktické lékaře. Praha: Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2008. 16 s. (Doporučené postupy pro praktické lékaře). Dostupné online. ISBN 978-80-86998-22-0. Kapitola KLASIFIKACE, s. 3. (Čeština) 
  3. a b Helena Kučerová (MUDr., Psychiatrická ambulance Hranice na Moravě). Larvovaná deprese zlepšená po citalopramu [online]. Mladá fronta, 7.10.2005 [cit. 2015-07-24]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  4. Deprese:Chorobopis // Anamneza.cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vencovský, E. (1975). Larvované deprese. Praha: Avicenum.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • larvovaná deprese [online]. Velký lékařský slovník On-Line. Dostupné online. 
  • larvovaná deprese [online]. ABZ.cz slovník cizích slov. Dostupné online.