Largo (Florida)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Largo
Largo Library 2005.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Largo
Largo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 49,8 km²
Počet obyvatel 77 648 (2010)
Hustota zalidnění 1 558,7 obyv./km²
Správa
Vznik 1905
Oficiální web www.largo.com
Telefonní předvolba 727
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Veřejná knihovna Largo

Largo je třetí největší město ve floridském okrese Pinellas County ve Spojených státech amerických a čtvrté největší v oblasti Tampa Bay Area. V roce 2000 žilo ve městě 69 371 obyvatel, podle sčítání lidu 2014 vzrostla populace na 84 500 osob.

Largo byl založeno v roce 1905. V roce 1913 se stala první obcí v Pinellas County, která měla městskou radu. Několikrát se změnil status z „town“ města na „city“ velkoměsta, v roce 1974 se stalo velkoměstem. Bylo exportérem zemědělských produktů až do doby, kdy je populační růst v šedesátých letech začal přeměňovat v tzv. komunitu ložnic. Od roku 1905 do roku 2010 se Largo rozrostlo z 1,5 km² na přibližně 48 km² a v populaci z přibližně 300 lidí na více než 70 000. Largo začalo jako venkovská zemědělská komunita a stalo se třetím největším městem v nejvíce hustě obydleném kraji Floridy.

Largo je sesterským městem v Tosayamada[pozn. 1], prefektura Kóči, Japonsko. V roce 2007 bylo Largo jmenováno National Arbor Day Tree City a je jediným městem v Tampa Bay, které je Sterling Tree City.

Největší zaměstnavatelé[editovat | editovat zdroj]

# Zaměstnavatel Zaměstnanci
1 Pinellas County Sheriffs Office 2 862
2 Tech Data 2 012
3 Largo Medical Center 1 500
4 Florida Suncoast Hospice 1 100
5 City of Largo 900
6 SCC Soft Computer Inc 800
7 Palms of Largo 770
8 Publix Supermarkets Inc 644
9 Pinellas County Schools Administration Building 500
10 Diagnostic Clinic Medical Group 428

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní obyvatelé oblasti Largo byli indiáni kmene Tocobaga. Byli známí jako kultura Safety Harbor podle archeologických nálezů blízkosti dnešního města Safety Harbor. Španělé přišli na Floridu v 16. století. V 18. století byl kmen Tocobaga prakticky zničen na následky evropských chorob, úsilím o kolonizaci Španělskem a válčením mezi Španělskem a Anglií. Oblast Largo, stejně jako zbytek oblasti Pinellas, byla do značné míry opuštěná. V roce 1763 Španělsko postoupilo svrchovanost Floridy Spojenému království. V roce 1783 byla Florida opět pod španělskou nadvládou, v roce 1821 byla postoupena Spojeným státům americkým. V roce 1845 bylo zaměřeno jezero Lake Tolulu, zřejmě jižně od dnešní East Bay Drive a zhruba v místě, kde je dnes Largo Central Park Nature Preserve. Stezka přes mokřady v přírodní rezervaci Largo Central Park Nature Preserve prochází bývalým jezerem Largo.

Kolem roku 1852 se do oblasti Largo usadily rodiny Jamese a Daniela McMullena. McMullenové a další osadníci chovali skot, pěstovali citrusové plody a zeleninu a lovili. Během občanské války mnoho obyvatel Largo bojovalo za Konfederační státy americké. James a Daniel McMullen byli členy Cow Cavalry, která hnala dobytek z Floridy do Georgie a států Karolíny (dnes Jižní a Severní Karolína), aby pomohli udržet válečné úsilí Konfederace. Ostatní obyvatelé oblasti sloužili na lodích, které prorážely blokádu pobřeží nebo sloužili v armádách Konfederace. Po válce se obyvatelé oblasti Largo vrátili k zemědělství, chovu dobytka a pěstování citrusů. V roce 1888 dorazila do oblasti železnice Orange Belt Railway. V této době bylo jezero Tolulu přejmenováno na jezero Largo a taktéž obec na západ od jezera na Largo.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Pinellas County School provozuje základní a střední školy. Administrativní ředitelství školní čtvrti se nachází v Largo.[1] Largská vysoká škola je Largo High school, a jeho maskot je kanec prasete divokého. Nazývají se Packers (baliči) kvůli vlivu obalového průmyslu citrusů na město, zejména balírny senátora Johna Taylora.

Largo střední škola je Largo Middle. Barvy školy jsou oranžové a černé a maskot je tygr.

Hlavní kampus v Largo je Schiller International University.[2]

Fortis College (vysoká škola) má školní areál v Largo, který nabídne kariérové školení v lékařských, HVAC[pozn. 2] a kosmetických oborech.

St. Patricks Catholic School (katolická škola) má školní areál na Trotter Road v Largo, poskytuje soukromé vzdělání pro stupně Pre-K[pozn. 3] po 8. třídu. Další soukromé školy ve městě zahrnují Veritas Academy.

Zeměpisná poloha[editovat | editovat zdroj]

Largo se nachází v centru okresu Pinellas County, dotýká se kanálu Intracoastal Waterway na jihozápadě, Tampa Bay na severovýchodě a Clearwater na severu. Na severozápad jsou města Belleair a Belleair Bluffs. Město Pinellas Park leží jižně od východního Larga. Seminole leží jižně od západního Larga. Neregistrovaná komunita v Ridgecrestu tvoří velkou enklávu mezi západním a středním Largem.

V roce 2010 byla celková rozloha Largo 48,1 km², z čehož byla 45,6 km² pevnina a 2,57 km² vodní plocha, neboli 5,22% vody. V roce 2004 na rozloze 651 akrů (2,6 km²) rozkládaly parkových. Nejnižší nadmořská výška města je hladina moře. Na jeho nejvyšší nadmořská výška je asi 21 m. Largo je poseté množstvím jezer, z nichž největším je Taylor Lake na ploše 53 akrů (210 000 m²). Allenův potok teč na severovýchod od Largo a ústí do Tampa Bay. McKay Creek teče přes jihozápadní Largo do Intracoastal Waterway. Povodí McKay Creek je náchylné k záplavám.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V roce 2006 města Kahoku a Tosayamada s vesnicí Monobe byla sloučena a bylo vytvořeno město Kami.
  2. sanitární inženýrství
  3. mateřská školka pro děti od pěti let

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Largo, Florida na anglické Wikipedii.

  1. Pinellas County Schools / Homepage. http [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Schiller International University | One World One University. www.schiller.edu [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]