Lara Fabian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lara Fabian
Základní informace
Rodné jméno Lara Crokaert
Narození 9. ledna 1970 (49 let)
Etterbeek, Belgie
Žánry Pop music
Pop-rock
Acoustic
Dance
Povolání zpěvačka-textařka, hudebnice, herečka
Nástroje zpěv, piano, klávesy
Aktivní roky 1986–současnost
Vydavatelé Polydor, Sony Music, Universal Music Group
Web www.larafabian.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lara Fabian, původním jménem Lara Crokaert (* 9. ledna 1970 Etterbeek, Belgie), je belgicko-italská zpěvačka známá pro svou charakteristickou práci s hlasem. Zpívá především francouzsky, italsky, španělsky a anglicky, přičemž všemi těmito jazyky hovoří plynně. Nazpívala též skladby v portugalštině a v roce 1988 vydala německou verzi písně Croire (Glaub), a to i přesto, že ani jedním z těchto dvou jazyků nehovoří. Na svém kontě má dále písně v nizozemštině, ruštině, hebrejštině či nově v turečtině. Prodala přes 12 milionů nosičů a nahrávací společnosti spolu s některými médii o ní hovoří jako o nové Céline Dion. V roce 1994 se stala kanadskou občankou. Žije v Montréalu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Lara měla vlámského otce a sicilskou matku. Její křestní jméno "Lara" je inspirováno úvodní melodií filmu Doktor Živago. Přestože se narodila v Etterbeeku v Belgii, strávila prvních pět let v Catanii na Sicílii, kde se před návratem zpět do Bruselu naučila svůj první jazyk - italštinu. Už ve velmi raném věku začala brát hodiny klavíru. V osmi letech začala navštěvovat Královskou konzervatoř v Bruselu. Během deseti let studií na konzervatoři psala a upravovala své vlastní písně. Před studiem na konzervatoři chtěla studovat práva. Její písně jsou do značné míry ovlivněné klasickým zpěvem a hudební teorií stejně jako u současných umělců jako Barbra Streisandová nebo skupina Queen.

Autorská činnost pro jiné umělce[editovat | editovat zdroj]

Lara Fabian píše také pro jiné umělce a vybírá si především francouzské zpěvačky jako Chimène Badi, Nolwenn Leroy nebo Myrial Abel. Komponuje též pro Daniel Levy a v současné době spolupracuje s bývalou soutěžící z "Nouvelle Star 3", Roland.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album
1991 Lara Fabian
1994 Carpe diem
1996 Pure
1999 Lara Fabian
2001 Nue
2004 A Wonderful Life
2005 9
2009 Every woman in me
2009 Toutes les femmes en moi
2010 Mademoiselle Zhivago
2013 Le Secret

Live alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album
1999 Live 1999
2002 Live 2002
2003 En toute intimité
2006 Un regard 9 Live

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]