Lapacho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strom Lapacho

Lapacho (ze španělštiny, čteme [lapačo]) je bylinný čaj pocházející z Jižní Ameriky, nazývaný též nápoj Inků. Je připravován z vnitřní kůry stromu lapacho (latinsky Tabebuia serratifolia), který roste na území Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi a sev. Argentiny. V této oblasti roste několik příbuzných druhů, ale červená kůra se získává z odrůd Lapacho Colorado a Lapacho Morado. V oblasti And dosahují tyto stromy stáří až 700 let.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Do litru vařící vody vhodíme 4 plné lžičky lapacha, necháme 5 minut vařit, poté odstavíme a necháme ještě 15–20 minut louhovat. Můžeme pít jak teplé tak vychlazené. K přípravě čaje nikdy nepoužíváme hliníkové nádobí.

Denní doporučená spotřeba se pohybuje mezi 2-3 šálků 0,2 dl až po dva litry. K nežádoucím účinkům může vzácně patřit alergické dráždění dýchacích cest nebo dermatitida (kožní zánět). Nejsou žádné vážnější kontraindikace. Relativní kontraindikací mohou být těžší horečnaté stavy a infekční choroby.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Přisuzuje se mu mnoho příznivých účinků, pro které je užíván, jako například detoxikace organismu, snižování srážlivosti krve, schopnost potlačit rakovinné bujení. Působení proti rakovině člověka však nebylo dokázáno,[1] některé aktivní látky dokonce můžou způsobovat zdravotní komplikace (působí jako abortivum, je reprodukčně toxické). Proto je vhodné se před dlouhodobým užíváním poradit s lékařem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Pau d'arco" [online]. . Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]