Langdell Hall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Langdell Hall
Langdell Hall
Langdell Hall
Poloha
Adresa Massachusetts, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Langdell Hall je největší budovou kampusu Harvard Law School v Cambridge, Massachusetts. Nachází se v ní školní knihovna, je největší právnickou akademickou knihovnou na světě. Je pojmenována po jednom z prvních děkanů právnické fakulty Christopheru Columbovi Langdellovi. Byla postavena v pozměněném neoklasicismu.

Popud k výstavě budovy dal v roce 1905 děkan James Barr Ames, který upozornil na nevyhovující kapacitu dosavadní knihovny v Austin Hall od architekta H. H. Rochardsona. Budovu budoucí Lngdell Hall navrhl Richardsonův nástupce, firma Shepley, Rutan and Coolidge. Jižní křídlo budovy bylo postaveno v roce 1907, stejná firma (přejmenovaná na Coolidge, Shepley, Bulfinch and Abbott) dokončila severní a západní křídla budovy v roce 1929.

Roku 1959 byla postavena budova Studií mezinárodního práva, nyní známá jako Lewisovo centrum mezinárodního práva, která se stala domovem pro přibližně 300 000 svazků.

V roce 1997 došlo k rekonstrukci budovy Langdell Hall, ke které byla opět přizvána firma Coolidge, Shepley, Bulfinch and Abbott. Díky renovaci došlo k rozšíření knihovny, která nyní zabírá většinu budovy. Dále zde nalezneme dvě posluchárny. První z nich se jmenuje Vorenbergova, druhá nese název po významné právnické firmě Kirkland & Ellis. Renovace také zahrnovala instalaci klimatizace a přistavění dámských toalet.

Další pozoruhodnou částí Langdell Hall je tzv. Caspersenův pokoj[1] pojemnovaný po absolventovi Harvard Law School Finnu M. W. Caspersenovi, který získal titul doktora práv v roce 1966. Caspersenův pokoj, dříve nazývaný Pokoj pokladů, ukrývá část sbírky vzácných knih a manuskriptů.

Ve foyer Langdell Hall nalezneme sochu Josepha Story, harvardského profesora a soudce Nejvyššího soudu Spojených států amerických, kterou vytvořil jeho syn William Wetmore Story.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Langdell Hall na anglické Wikipedii.

  1. About Historical & Special Collections [online]. [cit. 2015-04-28]. Dostupné online. 
  2. History of the Harvard Law School Library [online]. [cit. 2015-04-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]