Lamicho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lamicho
langoboardský král
Narození4. století
Úmrtí5. století
PotomciLethu
OtecAgelmund
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Origo gentis Langobardorum
Kovová královská koruna Langobardů

Lamicho také Lamissio, Lamissone[1] (?5. století?) byl v první polovině 5. století králem germánského kmene Langobardů. Byl nevlastním synem krále Agelmunda.[2]

Langobardi v období stěhování národů migrovali podél řeky Labe od Baltu[3] na jih, na území, které nazvali Scatenauge. Na další cestě po Labi dospěli na území Patespruna[4] a pak na území dnešních Čech. Langobardy zmínil již římský historik Cornelius Tacitus ve svém etnografickém díle Germania,[5] kde je popisuje jako kvalifikované válečníky.

Podle knihy History of the Lombards Paula Deacona byl Lamicho synem prostitutky, která porodila sedm synů, které hodila do rybníka, kde je nechala zemřít. Langobardský král Agelmund jedno dítě zachránil tím, že natáhl kopí, kterého se dítě chytilo. Zachráněnému chlapci dal jméno Lamicho, kterého dal na výchovu. Již sám autor Paul Deacon potvrdil, že na tomto příběhu není pravděpodobně vše pravdivé.[6]

Lamicho se vyznamenal v bojích s Huny na území bývalé římské provincie Noricum na středním Dunaji. Král Agelmund byl v těchto bojích zavražděn či padl a jeho dcera byla unesena do otroctví.[7][8] V této složité situaci na trůn dosedl Lamicho, který dokázal zvrátit konflikt a nad Huny zvítězit, čímž zajistil Langobardům nezávislost a identitu.

Následníkem Lamicha na trůnu Langobardů byl král Lethu. Agelmund, Lamicho a i jejich následovníci jsou historické postavy z počátku 5. století, ale pro malé množství historických zdrojů jsou jejich životy, činy i původ do značné míry fiktivní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lamissio na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. DEACON, Paul the. History of the Lombards. [s.l.]: University of Pennsylvania Press, 2011. 352 s. Dostupné online. ISBN 9780812205589. S. 27. (anglicky) 
  2. DEACON, Paul the : History of the Lombards. kapitola I. S. 25.
  3. DEACON, Paul the : History of the Lombards. kapitola XIX. S. 31.
  4. DEACON, Paul the : History of the Lombards. S. 323.
  5. Tacitus - Germania kapitola 40. www.latein24.de [online]. [cit. 2017-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-16. 
  6. DEACON, Paul the : History of the Lombards. kapitola 15.
  7. MAENCHEN-HELFEN, Otto John. The World of the Huns: Studies in Their History and Culture. [s.l.]: University of California Press, 1973. 602 s. Dostupné online. ISBN 9780520015968. S. 127. (anglicky) 
  8. DEACON, Paul the : History of the Lombards. kapitola XVI. S. 29.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Langobardští králové
Předchůdce:
Agelmund
začátek 5. století
Lamicho
Nástupce:
Lethu