Lamezia Terme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lamezia Terme
Calabria
PanoramaLamezia.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška216 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
regionKalábrie
ProvincieCatanzaro
Administrativní děleníAcquadauzano, Acquafredda, Annunziata, Bucolia, Cantarelle, Caronte, Crozzano, Fronti, Gabella, Miglierina, Mitoio, Piano Luppino, San Minà, San Pietro Lametino, Sant'Eufemia Vetere, Santa Maria, Serra, Serra Castagna, Telara, Vallericciardo, Vonio, Zangarona
Lamezia Terme
Lamezia Terme
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha162,43 km²
Počet obyvatel70 261
Hustota zalidnění432,6 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.lamezia-terme.cz.it
Telefonní předvolba+39 968
PSČ88046
Označení vozidelCZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lamezia Terme je italské město v oblasti Kalábrie, její 3. největší město. Leží na pobřeží Tyrhénského moře.

Město vzniklo spojením dvou samostatných měst, menšího Sambiase v severní části a většího Nicastro, které tvoří centrum Lamezia. Původní Lamezia tvoří jen nepatrnou část v horách. Leží na pobřeží Tyrhénského moře v zálivu Sant'Eufemia Lamezia v prudké Apeninské sníženině, z čehož plyne, že části města leží v horách a část přímo u moře.

Město protíná dálnice A2 / E45 (SalernoReggio Calabria). Také lamezijské letiště je branou do Kalábrie pro mnoho turistů. V části Nicastro je zřícenina hradu (turistům je uzavřen), který byl součástí „ochranného pásma“ (řetězec pevností a hradů ve směru sever–jih).

Okolí města kromě hor a moře tvoří množství polností s vinicemi, olivovými háji a skleníky pro pěstování ovoce a zeleniny.

Obě části města mají charakter starobylých sídel, které postupně prorůstají v jeden celek díky nové výstavbě, která zde probíhá permanentně od šedesátých let. Mnohdy velmi necitlivě jsou asanovány starobylé uličky města na úkor nové, nijak architektonicky zajímavé zástavbě. Hlavní obchodní třída vede od železniční stanice směrem do hor a končí u paty hradu Nicastro, je poměrně rozsáhlá, s řadou obchodů a restaurací. Mezi významné památky patří četné kostely, stará radnice nebo divadlo. V části Sambiase dosud stojí četné paláce. Mezi obyvateli obou částí města panuje značná rivalita. Za zmínku stojí i část města stará Lamezia, která se svými křivolakými uličkami stoupajícími do hor, tvoří neuvěřitelná a až pitoreskní zákoutí. Pro místní obyvatele jde však pouze o starou Lamezia, která je pro všední život nepraktická. Pro turistu však velmi zajímavý cíl.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]