V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Lamezia Terme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lamezia Terme
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Kalábrie
Provincie Catanzaro
zeměpisné souřadnice:
Výška 216 m n. m.
Rozloha 162,43 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 70 261
• Hustota zalidnění: 432,56/km²
Části obce Acquadauzano, Acquafredda, Annunziata, Bucolia, Cantarelle, Caronte, Crozzano, Fronti, Gabella, Miglierina, Mitoio, Piano Luppino, San Minà, San Pietro Lametino, Sant'Eufemia Vetere, Santa Maria, Serra, Serra Castagna, Telara, Vallericciardo, Vonio, Zangarona
Sousední obce Conflenti, Curinga, Falerna, Feroleto Antico, Gizzeria, Maida, Martirano Lombardo, Nocera Terinese, Platania, San Pietro a Maida, Serrastretta
PSČ 88046
Telefonní předvolba +39 968
Pozice obce na mapě Itálie
Lamezia Terme

Lamezia Terme je italské město v oblasti Kalábrie, její 3. největší město. Leží na pobřeží Tyrhénského moře.

Město vzniklo spojením dvou samostatných měst, menšího Sambiase v severní části a většího Nicastro, které tvoří centrum Lamezia. Původní Lamezia tvoří jen nepatrnou část v horách. Leží na pobřeží Tyrhénského moře v zálivu Sant'Eufemia Lamezia v prudké Apeninské sníženině, z čehož plyne, že části města leží v horách a část přímo u moře.

Město protíná dálnice A3 (SalernoReggio Calabria). Díky lamezijskému letišti je branou do Kalábrie pro mnoho turistů. V části Nicastro je zřícenina hradu (turistům je uzavřen), který byl součástí „ochranného pásma“ (řetězec pevností a hradů ve směru sever–jih).

Okolí města kromě hor a moře tvoří množství polností s vinicemi, olivovými háji a skleníky pro pěstování ovoce a zeleniny.

Obě části města mají charakter starobylých sídel, které postupně prorůstají v jeden celek díky nové výstavbě, která zde probíhá permanentně od šedesátých let. Mnohdy velmi necitlivě jsou asanovány starobylé uličky města na úkor nové, nijak architektonicky zajímavé zástavbě. Hlavní obchodní třída vede od železniční stanice směrem do hor a končí u paty hradu Nicastro, je poměrně rozsáhlá, s řadou obchodů a restaurací. Mezi významné památky patří četné kostely, stará radnice nebo divadlo. V části Sambiase dosud stojí četné paláce. Mezi obyvateli obou částí města panuje značná rivalita. Za zmínku stojí i část města stará Lamezia, která se svými křivolakými uličkami stoupajícími do hor, tvoří neuvěřitelná a až pitoreskní zákoutí. Pro místní obyvatele jde však pouze o starou Lamezia, která je pro všední život nepraktická. Pro turistu však velmi zajímavý cíl.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]