Lakenois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Belgický ovčák - lakenois
Belgian Laekenois 600.jpg

Belgický ovčák lakenois

Základní informace
země původu Belgie Belgie
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 25 - 30 kg
hmotnost samice 20 - 25 kg
výška samce † průměrně 62 cm
výška samice † průměrně 58 cm
barva jednotné žluté zbarvení se stopami uhlování a tmavé barvy na hlavě, čenichu a ocasu
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (se zkouškou z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Lakenois (nebo Laeken, Laekenois, německy: Belgischer Schäferhund, francouzsky: (Chien de) Berger Belge) je hrubosrstá varieta belgického ovčáka. Ze všech čtyřech variet je nejméně početná, v České republice se skoro vůbec nevyskytuje - ne proto, že by to byl líný pes, ale kvůli jeho vzhledu a kvůli náročné péči o srst.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno vzniklo v Belgii na konci 19. století, kdy bylo v Belgii tolik ovčáckých (pasteveckých) psů různých zbarvení a délky srsti, že se někteří milovníci psů rozhodli, udělat v tom pořádek - a tak rozdělili plemeno belgický ovčák na čtyři typy (tzn. tervuere, groenendael, malinois a lakenois). Pojmenován je po královském zámku Laken, kde byli drsnosrstí ovčáci tradičně chováni.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Lakenois je lehce stavěný pes se silnou ale lehkou kostrou. Dominantou je u něj hrubá a zacuchaná srst. Tato hrubá srst lakenoise je na těle psa přibližně 6 cm dlouhá, na hřbetě nosu, čele a končetinách je kratší, a je charakteristická svou tvrdostí a zježenými a rozcuchanými chlupy. Hlava je dobře nasazená, spíše krátká. Mozkovna je střední délky. Stop mírný. Krk je krátký, dobře nasazený a osvalený. Hřbet krátký a osvalený. Ocas je - stejně jako u ostatních belgických ovčáků - u kořene silný, osrstněný.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Oproti svým příbuzným je toto plemeno více přátelské a méně obranářské. Má rádo děti, dospělé i jiná zvířata, se kterými pracuje velmi rád. Je aktivní a vitální. Svoji rodinu miluje a je jí věrný. Cizí většinou ignoruje, ale podle standartu by měl být vyrovnaný a bez pořádného důvodu by neměl být agresivní. Měl by být přátelský a aktivní, což většina jedinců splňuje. Velkou radost udělá sportovcům nebo cyklistům, protože je to opravdu dobrý společník.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Stopař, záchranář, ale hlavně pastevecký pes. Nejčastěji ve své rodné zemi pracuje s ovcemi, které nahání za pomoci psovodových pokynů. Může být i dobrým společníkem, pokud bude mít dostatečný pohyb, dobrou výživu a lásku své rodiny.

Další druhy belgických ovčáků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]