Laguna Lachuá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laguna Lachuá
Poloha
Státy Guatemala
departement Alta Verapaz
Lachuá
Lachuá
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 4,2 km²
Povodí 100 km²
Max. hloubka 220 m
Typ cenote
Nadm. výška 173 m
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lachuá je laguna na severu Guatemaly. Jedná se o tzv. cenote (zatopený závrt krasového původu). Název Lachuá vychází z jazyka místních indiánů a je možné přeložit ho jako „voda, která zapáchá“ či „voda, která hnije“.[1] Zdejší voda má vysokou koncentraci vápenatých solí a síry, která způsobuje výraznější zápach. Laguna má téměř pravidelný kruhový tvar o průměru 8 km a je obklopená tropickým deštným lesem s vysokou biodiverzitou jako suchozemských, tak i vodních organismů.

Okolo laguny byl v roce 1996 vyhlášen jeden z guatemalských národní parků o rozloze 14 500 ha. [2] V národním parku bylo napočítáno několik endemických živočišných i rostlinných druhů. Průměrné roční hodnoty klimatických ukazatelů národního parku jsou: průměrná roční teplota 25,75 °C, srážkový úhrn 2 477,5 mm a vlhkost vzduchu 84 %.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plan Maestro - parque nacional Laguna Lachuá [online]. Consejo nacional de areas protegidas (CONAP) [cit. 2011-08-25]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. (španělsky) Seznam všech chráněných oblastí a území v Guatemale k 1. 1. 2011
  3. DESCRIPCION DE LAGUNAS DE GUATEMALA (strana 40) [online]. Organismo Internacional Regional de Sanidad Agropecuaria (OIRSA) [cit. 2011-08-25]. Dostupné online. (španělsky)