Laco Tropp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Laco Tropp
Laco Tropp
Laco Tropp
Základní informace
Rodné jménoLadislav Tropp
Narození15. března 1939
Košice
Úmrtí18. června 2018 (ve věku 79 let)
Žánryjazz
Povoláníhudebník
Nástrojebicí, perkuse
Aktivní roky60. léta−2018
VydavatelSupraphon
Příbuzná témataLaco Déczi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laco Tropp (* jako Ladislav Tropp; 15. března 1939 Košice, Slovensko18. června 2018) byl slovenský jazzový bubeník, od roku 1960 žijící v Praze. V letech 19631964 hrál se souborem SHQ Karla Velebného a Jana Konopáska.[1] Hrál také například se soubory Reduta Quintet (Laco Déczi, Jan Hammer, Miroslav Vitouš),[2] Jan Hammer Trio nebo Rudolf Dašek Trio. Později spolupracoval například s Emilem Viklickým.

Život[editovat | editovat zdroj]

Laco Tropp pocházel z maďarsko-německé šlechtické rodiny, jeho děd Alajos Theodor von Tropp byl významný podnikatel. Hru na bicí nástroje studoval soukromě a do konce 50. let v Košicích hrál v amatérských jazzových formacích. V roce 1961 se při vykonávání základní vojenské služby seznámil s trumpetistou Lacem Déczim, který v průběhu šedesátých let byl jeho hlavním hudebním partnerem. V roce 1962 získal angažmá v Praze v orchestru Oty Rendly v tehdejším středisku jazzmanů, v kavárně Vltava. V  roce 1963 se stal na dva roky členem formace SHQ Karla Velebného. V ní se přičinil o změnu zaměření od komorního west coast jazzu směrem k expresivnímu hard bopu. Formace záhy získala mezinárodní věhlas a vystoupila na festivalech v Bledu a Západním Berlíně. Ještě širší mezinárodní  seskupení – Reduta Quintet, které vedl kontrabasista Jan Arnet dosáhlo úspěchy zejména v západoněmeckých a berlínských jazzových klubech. V roce 1966 vznikla nová formace Reduta Quartet. Tvořili ji hudebníci, kteří na světové jazzové scéně dosáhli důležité postavení (Laco Déczi – trubka, Jan Hammer – piano, Miroslav Vitouš – kontrabas, Laco Tropp – bicí nástroje). Tropp se i díky této formaci stal vyhledávaným spoluhráčem slavných hudebníků. V průběhu let 1966-68 byl členem mezinárodní formace Peter Herbolzheimer Sextet, spolu s Georgem Mrazem, členem tria Mala Waldrona. Jeho pozici na evropské scéně využívali i prominentní výrobci bicích nástrojů (Paiste a Hollywood), kteří se ucházeli o to, aby hrál na jejich nástroje.

Po kratších angažmá v zahraničí se Tropp v roce 1990 vrátil na pražskou jazzovou scénu. Plodná byla zejména jeho spolupráce s kvartetem saxofonisty Štěpána Markoviče a trumpetistou Jurajem Bartošem. V průběhu let 1995 – 2014 byl stálým členem tria Emila Viklického. Trio vystupovalo na mezinárodních festivalech a koncertovalo a nahrávalo s mnoha jazzovými osobnostmi (Randy Brecker, Marcus Printup, Franco Ambrosetti, George Mraz, Steve Lacy, Roscoe Mitchell, Steve Houben a mnoha dalšími). V triu Tropp kromě svého primárního straightahead jazzového zaměření, adaptoval svou hru i směrem k přesahům s vážnou hudbou a moravským folklórem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LACO TROPP [online]. ukp98.cz [cit. 2012-07-10]. Dostupné online. 
  2. Laco Tropp [online]. hc.sk [cit. 2012-07-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-15. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]