La Moneda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
La Moneda
Účel stavby

oficiální sídlo

Základní informace
Slohklasicistní architektura
ArchitektJoaquín Toesca
Výstavba1805
Poloha
AdresaSantiago commune, ChileChile Chile
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

La Moneda je neoklasicistní palác v chilském hlavním městě Santiago de Chile. Nachází se v centru města, na jeho severní straně leží náměstí Ústavy (Plaza de la Constitución) a na jižní náměstí Občanství (Plaza de la Ciudadanía). Patří chilskému státu a slouží jako sídlo prezidenta, prezidentské kanceláře, ministerstva vnitra a úřadu vlády.

Stavba paláce byla zahájena v roce 1784 podle projektu italského architekta Joaquína Toescy a dokončena v roce 1805. Od roku 1814 se zde razily peníze nezávislého Chile, odtud pojmenování La Moneda (v překladu „mincovna“). V roce 1845 sem prezident Manuel Bulnes přenesl své sídlo z bývalého guvernérského paláce.

Obří vlajka Chile před La Monedou na náměstí Plaza de la Ciudadanía, stožár s vlajkou byl vztyčen k 200. výročí vzniku Chile v roce 2010

Při státním převratu 11. září 1973 byla La Moneda bombardována vojenským letectvem a prezident Salvador Allende se v obklíčeném paláci zastřelil. Oprava poničené budovy byla dokončena v roce 1981. V roce 2000 byla před budovou odhalena Allendeho socha. V roce 2003 povolil Ricardo Lagos vstup veřejnosti na nádvoří paláce, v roce 2006 bylo v podzemí objektu zřízeno kulturní centrum s výstavními sály a filmotékou. Každodenní atrakcí je střídání čestné stráže karabiniérů před palácem. Tradicí je, že prezident může kromě hlavní brány využívat ke vstupu i nenápadné dveře z ulice Morandé, číslo popisné 80, které jsou symbolem občanské rovnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]