LAN party

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
LAN party na hru Winter 2004 DreamHack

LAN party je společenská akce trvající zpravidla několik hodin až dní. Na LAN Party[1] se sejde skupina lidí, která má společnou zálibu v počítačových hrách. Za pomoci switche se vytvoří počítačová síť LAN (Local Area Network), díky které se všichni účastníci mohou vzájemně propojit a hrát multiplayerové hry.

Mezi nejčastěji hrané hry patří Counter-Strike, Unreal Tournament, Warcraft, Call of Duty, Team Fortress 2 a mnoho dalších…[zdroj⁠?]

Lan párty v roce 2013[editovat | editovat zdroj]

Lan-party mají i v dnešní době smysl přestože penetrace Internetu v ČR je velmi dobrá, protože osobní setkání je z principu vždy intenzivnější a zejména ve vypjatých situacích (poslední člen týmu může zachránit situaci) je ten pocit radosti případně zklamání umocněn právě tím osobním kontaktem.[2]

Populární multiplayerové hry[editovat | editovat zdroj]

Žánry
MOBA FPS RTS Simulátory
League of Legends Call of Duty Warcraft 3 Dirt 3
Defense of The Ancients 2 Counter-Strike StarCraft 2 Need For Speed
Quake 3 Arena Age of Empires FlatOut

Organizace Lan-párty[editovat | editovat zdroj]

Mikro lan-párty[editovat | editovat zdroj]

Pro pořádání tzv. mikroLAN (do 10 lidí) poslouží i byt nebo rodinný domek. Mějte na paměti, že LAN se typicky protáhnou do dlouhých ranních hodin, tak dejte pozor abyste nerušili sousedy resp. noční klid[3] . Vhodné je zvážit i možné problémy s odvětráním anebo spaním (za předpokladu, že účastníci na noc nejdou spát domů). Vždy se ujistěte, že každý bude mít kam položit PC (stůl) a na co si sednout (židle).

Klasická lan-párty[editovat | editovat zdroj]

Typicky pořádáno v pronajatých prostorách (sály, restaurace, hospody). Pro cca 10 osob nutno počítat s náklady na pronájem. Dále je doporučováno se s pronajímatelem prostor předem domluvit co je zahrnuto v ceně (typicky: pronájem prostor, použití toalet, elektřina, Internet a topení pokud je třeba).[4]

Propagace a organizace lan-párty[editovat | editovat zdroj]

Pokud organizujete malou lan-párty pro uzavřený počet osob (tzv. mikro lan-párty – viz výše), tak může dobře posloužit např. organizace přes Facebook nebo přes plánovací službu Doodle.com. V případě většího počtu osob nebo pokud počítáte s účastí zcela cizích lidí lze použít i specializované weby.

Nejčastějším způsobem propagace LAN Párty jsou sociální sítě a internetové portály zaměřené přímo na hraní počítačových her nebo jedné konkrétní počítačové hry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LanParty Brno [online]. [cit. 2011-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-06. 
  2. Lan-Party.cz, 2013-06-02 [cit. 2013-06-29]. Dostupné online. 
  3. Oblasti veřejného pořádku ve vztahu k možnostem jejich regulace obecně závaznými vyhláškami obcí - Hluk (hlučné činnosti) a rušení nočního klidu [online]. Ministerstvo vnitra ČR [cit. 2013-06-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-28. 
  4. Jak zorganizovat LAN-Párty – praktický průvodce [online]. Lan-Party.cz, 2013-06-02 [cit. 2013-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]