Lütfi Paša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lütfi Paša
Narozenícca 1488
Úmrtí27. března 1564 (75-76 let)
Didymoteicho
Tituly a úřady
30. osmanský velkovezír
Období1539 - 1541
PředchůdceAyas Mehmed Paša
NástupceHadım Sulejman Paša
Panovníksultán Sulejman I.

Národnostalbánská
VyznáníSunnitský islám
DynastieOsmané (po sňatku)
Manžel/kaȘah Sultan
DětiEsmehan Baharnaz Sultan
Neslihan Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lütfi Paša, osmanskou turečtinou: لطفى پاشا,(cca 148827. března 1564) byl osmanský politik a velkovezír říše za vlády sultána Sulejmana I. v letech 15391541.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lütfi byl Albánec z Vlory. V útlém mládí se dostal do paláce sultána Bayezida, kde dostal důkladnou výchovu o islámských vědách.

Stal se guvernérem provincie Kastamonu, což byla jeho první služba mimo palác, a následně se stal guvernérem Karamanu. Lütfi Paša zanechal spoustu informací o svém životě ve své knize Asafname. Nicméně nesepsal žádné detaily a data o etapě života, kdy ještě nesloužil v paláci. Účastnil se bitev u Vídně (1529). Ve svých knihách se zamýšlel na tím, zda sultáni, kteří nebyli čistými Araby, by měli nést titul chálífy. Tím si ve své době velmi ublížil a ohrozil své postavení.

V letech 1534–5 se stal třetím velkovezírem za vlády Sulejmana I. V této době již o něm bylo známo, že sloužil ve válkách Selima I. ve východní Anatolii se Safíovci a poté proti Mamelukům v Sýrii a Egyptě. Se Sulejmanem bojoval v bitvě o Bělehrad v roce 1521 a o Rhodos v roce 1522.

V roce 1539, po smrti Ayase Mehmeda Paši, se stal velkovezírem Osmanské říše (po třech letech od smrti Ibrahima Paši). V roce 1541 zmlátil svou ženu (sultánova sestra Şah-Huban Sultan) po její stížnosti na jeho příliš kruté tresty pro cizoložníky. Sultánka se s ním poté se svolením bratra rozvedla, sultán jej sesadil z pozice a jako nového velkovezíra jmenoval Hadım Sulejmana Pašu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Napsal dvacet jedna děl hlavně o náboženských tématech; 13 z nich napsal arabsky a 8 turecky. Dvě z jeho děl, první s názvem Asafname, byla o různých pohledech na státníky a dílo Tevâriḫ-i Âl-i ‘Os̱mân popisovalo osmanskou historii včetně jeho vlastních zkušeností za vlády sultánů Bayezida II., Selima I. a Sulejmana I.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Lütfiho Paši se objevuje v tureckém televizním seriálu Velkolepé století (20112014), kde jej ztvárnil herec Mehmet Özgür.

Velkovezíři Osmanské říše
Předchůdce:
Ayas Mehmed Paša
13. července 1539 – duben 1541
Lütfi Paša
Nástupce:
Hadım Sulejman Paša

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lütfi Pasha na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]