Lúčny potok (přítok Bielého Váhu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lúčny potok (přítok Bielého Váhu)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 4,7 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj, Prešovský kraj)
Úmoří, povodí
Váh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lúčny potok je potok v horním Liptově, převážně v západní části okresu Poprad. Je to levostranný přítok Bielého Váhu, má délku 4,7 km a je tokem IV. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Teče v Podtatranské kotlině, pramení v nejvýchodnější části podcelku Liptovská kotlina, ve východní části lokality Zasmrečinské, na okraji chatové osady Tatranský Lieskovec, v nadmořské výšce přibližně 925 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zprvu severojižním směrem západním okrajem Tatranského Lieskovce, podtéká silnici I. třídy č.1/18 i železniční trať č. 180, zleva přibírá přítok pramenící západně od železniční zastávky Tatranský Lieskovec a potok se stáčí jihozápadním směrem. Následně přibírá několik levostranných přítoků, nejprve dva krátké přítoky z lokality Suché, pak přítok ze západního svahu Vlčí jamy (924,5 m n. m.) a také přítok z lokality Hencnava. Dále přibírá svůj nejvýznamnější přítok, pravostrannou Železnou vodu a výrazně rozšířeným korytem pokračuje západním směrem, přičemž výrazně meandruje. Z pravé strany dále přibírá přítok z lokality Petrovská, opět se stáčí na jihozápad, přičemž na krátkém úseku vytváří hranici mezi okresy Poprad na levém a Liptovský Mikuláš na pravém břehu a zleva ještě přibírá tři přítoky protékající lokalitou Krivošova lúka. Zároveň podtéká těleso dálnice D1 a vtéká na území okresu Liptovský Mikuláš (cca 0,5 km), kde se východo-severovýchodně od obce Važec vlévá v nadmořské výšce 816,5 m n. m. do Bielého Váhu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lúčny potok (prítok Bieleho Váhu) na slovenské Wikipedii.