László Paskai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
László Paskai
Esztergom - Paskai László.JPG
Narození 8. května 1927
Szeged
Úmrtí 17. srpna 2015 (ve věku 88 let)
Ostřihom
Místo pohřbení Esztergomi bazilika
Alma mater Piaristické gymnázium Dugonicse Andráse (do 1945)
Pázmány Péter Catholic University Faculty of Theology (do 1952)
Ocenění Řád Božího hrobu
Funkce arcibiskup
biskup
kardinál
katolický biskup
Podpis László Paskai – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak kardinála Paskaie

László kardinál Paskai OFM (8. května 1927, Segedín - 17. srpna 2015, Ostřihom) byl maďarský římskokatolický kněz, františkán, emeritní arcibiskup - metropolita arcidiecéze ostřihomsko-budapešťské, kardinál.

Časný život[editovat | editovat zdroj]

László Paskai se narodil židovským rodičům, kteří konvertovali ke katolickému křesťanství před příjezdem jejich syna a který později zemřel během holokaustu.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Studoval ve františkánských řádových školách a také v centrálním semináři a univerzitě v Budapešti, kde získal doktorát z teologie. Kněžské svěcení přijal 3. března 1951. Působil jako kněz v diecézích Oradea a Szeged. Zde byl biskupským ceremonářem, knihovníkem zdejšího semináře, později také prefektem. V letech 1973 až 1978 plnil funkci rektora Centrálního semináře v Budapešti.

Biskup a kardinál[editovat | editovat zdroj]

V březnu byl jmenován apoštolským administrátorem vesprémské diecéze, biskupské svěcení přijal 5. dubna téhož roku. Od března 1979 byl plnoprávným sídelním biskupem této diecéze. Po smrti kardinála Lékaie ho papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem ostřihomským a primasem Maďarska. V letech 1986 až 1989 vykonával funkci předsedy Maďarské biskupské konference. V květnu 1994, vzhledem k administrativním změnám, byl změněn název arcidiecéze na Ostřihomsko-budapešťskou.

Dne 28. června 1988 byl jmenován kardinálem. V prosinci 2002, v souvislosti s dovršením kanonického věku, podal rezignaci na výkon funkce arcibiskupa. Jeho nástupcem se stal Péter Erdő.

V letech 2005 až 2012 byl duchovním protektorem a generálním kaplanem orleánské obedience Řádu svatého Lazara[1] Zemřel 17. srpna 2015 v Ostřihomi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku László Paskai na polské Wikipedii.

  1. In 2005, he became the Spiritual Protector of the Military and Hospitaller Order of St. Lazarus of Jerusalem (Paris/Orléans Obedience).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]