L'Arche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

L'Arche (česky Archa), je mezinárodní komunita založená na křesťanských základech, která vytváří domov a životní program pro lidi s mentálním postižením. L'Arche byla založena v roce 1964 když Jean Vanier, syn kanadského guvernéra George Vaniera and Pauline Vanierové, pozval dva mentálně postižené muže do svého domu ve městě Trosly-Breuil ve Francii.

Název „L’Arche” znamená „Archa” (myšleno „Noemova Archa”). L’Arche je dnes světově rozšířená organizace, která vítá lidi s různou tradicí víry.

V roce 1964 díky přátelství s dominikánským knězem Otcem Thomasem Philippem Jean Vanier založil organizaci L'Arche, aby se starala tímto způsobem o lidi s mentálním postižením, kteří doposud žili v ústavech. Jean Vanier pocítil a přijal Boží hlas, aby k sobě domů přijal dva muže, Raphaela Simiho a Philippe Seuxe. Měli tak možnost opustit ústav, aby nadále sdíleli svůj život s Jeanem ve skutečném domově Trosly-Breuil ve Francii. Jejich nový domov pojmenoval L'Arche. Následně bylo založeno na dalších 130 jiných komunit po celém světě v Evropě, Africe, Asii, Austrálii, Severní a Jižní Americe.

Přestože komunity L'Arche byly založeny v mnoha odlišných kulturách a v každé jednotlivě se odrážejí etnické a náboženské odlišnosti té které oblasti, vzájemně sdílejí společnou filosofii a přístup. Lidé s mentálním postižením a jejich asistenti (vesměs mladí z celého světa) společně žijí pracují a tak vytvářejí domov, ve kterém si každý uvědomuje svoji jedinečnost a své dary.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]