Přeskočit na obsah

Kyselina fytová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kyselina fytová
Obecné
Systematický název(1R,2S,3r,4R,5S,6s)-cyklohexan-1,2,3,4,5,6-hexaylhexakis[dihydrogenfosfát]
Triviální názevkyselina fytová, fytát, inositol-hexakisfosfát
Sumární vzorecC6H18O24P6
Identifikace
Registrační číslo CAS83-86-3
Vlastnosti
Molární hmotnost660,029 g/mol
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyselina fytová je sloučenina, která vzniká v rostlinných buňkách. Používá se pro ni také název fytát nebo inositol-hexakisfosfát. Kyselina fytová je esterem myo-inositolu a kyseliny fosforečné (myo-inositol-hexakisfosfát, IP6). Její vápenaté a hořečnaté soli nazývané fytiny se nacházejí ve vlákninách.

Je nejrozšířenějším inositolfosfátem; vyskytuje se v obilovinách, ořechách a luštěninách. Je prospěšná pro lidské zdraví a hraje významnou úlohu v prevenci civilizačních onemocnění.

Chemická struktura

[editovat | editovat zdroj]
Vzorec kyseliny fytové

Kyselina fytová je vysoce polární sloučeninou se šesti fosfátovými skupinami.

Kyselina fytová je nejrozšířenějším inositolfosfátem na Zemi a je zásobárnou fosforu v semenech rostlin. Je v ní obsaženo 50-85 % fosforu v semenech obilovin, olejnin a luštěnin. V místech s vysokou intenzitou živočišné výroby (chovy prasat a drůbeže) je hlavní příčinou znečištění povrchových vod fosfáty. U zvířat s jednoduchým žaludkem není většina kyseliny fytové strávena, s výkaly odchází do kejdy a teprve tam podléhá mikrobiálnímu rozkladu za uvolnění fosfátů. Z toho důvodu se do krmiva prasat a drůbeže často přidává fytasa.

Působení

[editovat | editovat zdroj]

Kyselina fytová je považována za antinutriční látku, neboť snižuje využití fosforu, zinku, vápníku a mědi v trávicím traktu člověka.

Na druhou stranu má antioxidační vlastnosti a reguluje hladinu glukózy v krvi. Snižuje krevní srážlivost, hladinu cholesterolu a triglyceridů, stimulace funkcí lymfocytů a je důležitá pro prevenci tvorby ledvinových kamenů. Působí také preventivně proti infarktu myokardu a proti rakovině prsu a střev.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phytic acid na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]