Přeskočit na obsah

Kyselina chinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kyselina chininová)
Kyselina chinová
Kyselina chinová 3D

Kyselina chinová (též kyselina chininová), sumární vzorec C7H12O6, je krystalická kyselina získávaná z chinovníku, kávových zrn nebo z jiných rostlin, anebo vyráběná synteticky hydrolýzou kyseliny chlorogenové. Kyselina chinová také určuje pocitovou kyselost kávy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Látka byla poprvé izolována v 19. století francouzským farmaceutem Nicolasem Vauquelinem, další reakce této kyseliny využité pro syntézu jiných sloučenin studoval německý chemik E. Lautemann v roce 1863.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Kyselina chinová se používá jako adstrigencium.

Použití ve farmacii[editovat | editovat zdroj]

Tato kyselina má široké použití jako výchozí chirální materiál pro syntézu nových léčiv. Nedávno byl úspěšně vyvinut a uveden na trh nový medikament pro léčbu chřipky typů A a B, známý pod názvem Tamiflu.

O kyselině chinové se také uvažuje jako o náhradě antagonistů vazeb na μ opioidní receptory, i když byla původně považována za farmakologicky neaktivní[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quinic acid na anglické Wikipedii.

  1. Tomas de Paulis, Peter R. Martin. Cerebral effects of noncaffeine constituents in roasted coffee. In: Astrid Nehlig. Coffee, tea, chocolate, and the brain. [s.l.]: CRC Press, 2004. ISBN 0415306914.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]