Kyretáž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kyretáž neboli výškrab je zákrok v oboru gynekologie, jehož podstatou je částečné odstranění děložní sliznice s pomocí kyrety. Mimo jiné se jedná o dnes již jen řídce používaný způsob provedení interrupce. Zároveň může být kyretáží získaná tkáň zkoumána při dalším určování zdravotního problému.

Před zákrokem bývá nejprve roztaženo děložní hrdlo. Samotný zákrok se obvykle provádí v celkové anestezii.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Kyretáž se realizuje například při přílišném nebo příliš častém menstruačním krvácení, pro odstranění nežádoucích zbytků po potratu nebo jako metoda interrupce.

S nástupem neinvazivních interrupčních metod, které nevyžadují celkovou anestezii, se od použití kyretáže jako interrupční metody upouští. Například Světová zdravotnická organizace doporučuje jako chirurgickou metodu interrupce kyretáž používat pouze v případě, kdy není možno provést vakuovou aspiraci.[1]

U mnoha případů je možnou alternativou ke kyretáži hysteroskopie, jejíž hlavní výhodou je, že na rozdíl od kyretáže není prováděna „poslepu“.

Rizika[editovat | editovat zdroj]

Kromě obvyklých rizik spojených s celkovou anestezií jsou zde rizika týkající se samotného zákroku.

Jedním z rizik je možné proděravění dělohy, kterou může být nutné řešit pomocí laparoskopického zákroku.

Jiným rizikem jsou srůsty v děloze, respektive Ashermanův syndrom. Není-li taková komplikace řešena, může to v budoucnu zvyšovat pravděpodobnost například mimoděložního těhotenství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dilation and curettage na anglické Wikipedii.

  1. A-Z Managing Complications in Pregnancy and Childbirth by WHO. [s.l.] : Světová zdravotnická organizace, 2003. Kapitola Dilatation and curettage.