Kyprej yzopolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKyprej yzopolistý
alternativní popis obrázku chybí
Kyprej yzopolistý (Lythrum hyssopifolia)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmyrtotvaré (Myrtales)
Čeleďkyprejovité (Lythraceae)
Rodkyprej (Lythrum)
Binomické jméno
Lythrum hyssopifolia
L., 1753
Synonyma
  • kyprej malokvětý [2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hustý porost kypreje yzopolistého

Kyprej yzopolistý (Lythrum hyssopifolia) je nenápadná nízká jednoletá bylina s drobnými růžově fialovými květy, rostoucí ve vlhké půdě, která pomalu mizí z české krajiny.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně původní evropská rostlina rozšířena i na Ukrajině, okolo Černého moře, do Střední Asie a na severu Afriky byla zavlečena do Severní a Jižní Ameriky, na východ Austrálie, Nový Zéland a jih Afriky.

Roste v zamoklém biotopu jako bažiny, vlhká nebo zaplavovaná pole, slatinné louky, terénní prolákliny, příkopy, břehy tekoucích i stojatých vod apod. Obvykle se nachází na těžkých půdách které bývají v průběhu roku zaplavované ale i silně přesychají, nevadí ani mírně zasolená půda.

V ČR je tento druh na ústupu, vlivem meliorací polí a regulací vodních toků se podstatně zmenšilo území vhodné pro jeho zdárný růst. Vyskytuje se převážně v teplých oblastech Polabí, Podkrušnohoří, na MoravěHornomoravském a Dolnomoravském úvalu a v teplejších oblastech Slezska s přesahem z Polských nížin.[3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá, sivě modrozelená rostlina dorůstající zpravidla do výše 10 až 30 cm. Její jednoduchá nebo řidčeji hned od země prutovitě rozvětvená hranatá lodyha je obvykle přímá a lysá. Ve spodní části je porostlá protistojnými listy podlouhle vejčitými neb eliptickými, směrem vzhůru listy mění svůj tvar na úzce kopinaté a vyrůstají střídavě. Jsou přisedlé nebo jen s krátkým řapíkem a jejich celokrajné čepele bývají dlouhé asi 30 a široké 3 až 5 mm a na vrcholu jsou špičaté nebo tupé.

paždí listů ve střední a vrchní části lodyhy roste na krátkých stopkách po jednom až dvou drobných oboupohlavných jednotvárných květech s dvěma 1 mm dlouhými neopadavými listenci. Cylindrické květy jsou 4 až 6četné a mají češuli dlouho 3 mm. Široce trojhranné blanité kališní lístky mají zelenavé přívěsky. Narůžovělé až nafialovělé korunní lístky jsou obvejčité až eliptické, 1 až 2 mm dlouhé. Ve květech je nejčastěji 4 až 6 tyčinek a jedna čnělka s hlavičkovitou bliznou. Vykvétá od června do září.

Plodem je češulí obalená oválná tobolka s mnoha drobnými, asi jen 1 mm dlouhými světlehnědými semeny, rozšiřovanými hmyzem nebo vodou, ze kterých až příštím rokem vyrostou nové rostlinky.[3][4][5][6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od např. Spojených států nebo Austrálie, kde kyprej yzopolistý zarůstá rozlehlé prostory a je považován za nežádoucí introdukovaný plevel, je v České republice a obecně v celé Střední Evropě považován za rostlinu na ústupu, většina jeho stanovišť je v současnosti synantropního charakteru.

V ČR je kyprej yzopolistý zařazen „Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky z roku 2000“ mezi silně ohrožené druhy (C2 – EN).[3][4][7][8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Kyprej yzopolistý [online]. BioLib, o. s., rev. 01.07.2006 [cit. 2012-11-04]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b c MIŽÍK, Peter. BOTANY.cz: Kyprej yzopolistý [online]. BOTANY.cz, rev. 30.11.2007 [cit. 2012-11-04]. Dostupné online. (slovensky) 
  4. a b c HANZL, Martin. Natura Bohemica: Kyprej yzopolistý [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 02.02.2009 [cit. 2012-11-04]. Dostupné online. (česky) 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Kyprej yzopolistý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2012-11-04]. S. 339. Dostupné online. (česky) 
  6. HIGHET, J.; WILSON, Peter G. PlantNet: Lythrum hyssopifolia [online]. National Herbarium of NSW, Royal Botanic Garden, Sydney, AU [cit. 2012-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Information on wild California plants: Lythrum hyssopifolia [online]. Calflora, Berkeley, CA, USA [cit. 2012-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-11-17. (anglicky) 
  8. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-11-04]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]