Květozob červenohřbetý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKvětozob červenohřbetý
alternativní popis obrázku chybí
Sameček květozoba červenohřbetého
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Květozobovití (Dicaeidae)
Rod Dicaeum
Binomické jméno
Dicaeum cruentatum
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Květozob červenohřbetý (Dicaeum cruentatum) je zpěvný pták z čeledi květozobovití (Dicaeidae). Tento druh má jako jeden z mála ze zmíněné čeledi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou poměrně pestří a atraktivní, samice jsou z větší části olivově zelené, stejně jako mladí jedinci. Květozoba červenohřbetého bychom mohli hledat v subtropických nebo tropických vlhkých lesích, výjimečně i na zahradách po celé jižní a východní Asii.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Samička druhu s výrazným červeným peřím na ocase

Květozoba červenohřbetého poprvé popsal Carl von Linné v roce 1758 a to v 10. vydání jeho publikace Systema Naturae. Tomuto druhu přidružil latinský název Certhia cruentata. Později došlo k reklasifikaci a tento druh se přesunul do čeledi květozobovitých, do rodu Dicaeum. Latinské druhové jméno cruentatum se dá přeložit jako zakrvácený a má původ ve slově crǔentare, které se dá přeložit jako obarvené krví. Genetické analýzy mitochondriální DNA rovněž ukázaly, že květozob červenohřbetý je ze 70 % příbuzný endemickému druhu z Malých Sund; květozobovi černopásému (D. igniferum). I přes takto velkou příbuznost mají společné, krom chování, které je typické pro všechny květozoby, pouze červené peří na zádech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Květozob červenohřbetý je velmi drobný pták se zavalitějším tělem a krátkým ocasem. Je dlouhý okolo 9 cm, hmotnost se v závislosti na typu potravy a jejím množství pohybuje okolo 8 gramů. U tohoto druhu je viditelný pohlavní dimorfismus, což u květozobů není příliš běžné. Samci mají tmavomodrou hlavu, křídla i ocas, přičemž nejvýraznějším prvkem jejich těla je pruh červeného peří, který pokračuje od svršku hlavy až po ocasní pera. Samice jsou převážně olivově zelené s černým ocasem, místy se může vyskytovat i peří červení. Obě pohlaví mají krémově bílé dolní partie, černé, kulaté oči a nohy stejné barvy. Mladiství jedinci se vzhledem podobají samicím, ale chybí jim oranžové oblasti na zádech a jasně červené peří na ocasu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Květozoby červenohřbeté je možné najít na území států Bangladéš, Bhútán, Brunej, Kambodža, Indie, Indonésie, Laos, Barma, Nepál, Singapur, Thajsko a Vietnam. Žádné globální studie jejich populace ale nebyly provedeny. Každopádně, faktem je, že populace v Bhútánu a Nepálu jsou málopočetné, až vzácné. Květozobové červenohřbetí vyhledávají místa nad 1 000 m n. m., především pak subtropické nebo tropické vlhké lesy, jiné zalesněné plochy nebo zahrady. Více na severu, tedy v jihovýchodní Číně, najdeme nominátní poddruh D. c. cruentatum.

Co se týče rozšíření, pak se dle IUCN jedná o málo dotčený, tedy nechráněný druh.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se živí fíky ze stromů Ficus fistulosa a Ficus grossularoides a to především v rezervaci v Singapuru, kde je jich hojné množství. Jinak se ale živí i nektarem a bobulemi, pokud není zbytí, pak i drobným hmyzem.

Je to monogamní druh, přičemž pár postaví hnízdo na větvi na vysokém stromě tak, že na něm visí. Hnízdo má postranní vchod typický pro všechny květozoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scarlet-backed flowerpecker na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]