Kurčatovův institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurčatovův institut
Kurchatov2.jpg
Zakladatel Igor Kurčatov
Vznik 11. února 1943
Souřadnice
Mateřská organizace Ruská akademie věd a Akademie věd SSSR
Ocenění Leninův řád
Řád Říjnové revoluce
Oficiální web nrcki.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurčatovův institut je ústav zabývající se oblasti jaderné fyziky a chemie, sídlící v Moskvě, který byl znám v komunistické době jako Institut pro atomovou energii I. V. Kurčatova. Své jméno nese podle ruského fyzika Igora Kurčatova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1955, známý pod tajným jménem "Laboratoř č. 2 Akademie věd SSSR", byl Kurčatovův institut založen v roce 1943 s původním cílem vývoje a rozvoje jaderných zbraní. Většina sovětských jaderných reaktorů byla navržena v tomto ústavu, včetně F-1 na místě, který byl prvním jaderným reaktorem mimo Severní Ameriku, který udržel kritičnost.

Od roku 1955 byl také hostitelem významné vědecké experimentální práce v oblasti termonukleární fúze a fyziky plazmatu. Zejména tam byly vyvinuty první tokamakové systémy, z nichž nejúspěšnější byl T-3 a jeho větší verze T-4. T-4 byl testován v roce 1968 v Novosibirsku, kde byla provedena první kvazistacionární reakce termonukleární fúze. [1]

Až do roku 1991 dohlíželo ministerstvo atomové energie na administrativu Kurčatovova institutu. Po transformaci do Státního vědeckého centra v listopadu 1991 se ústav přímo podřízen ruské vládě. Podle Charty ústavy je ředitel ústavu jmenován předsedou vlády na základě doporučení Rosatomu. V únoru 2005 byl jmenován ředitelem ústavu Michail Kovalčuk; od roku 2015 je prezidentem Institutu a funkce ředitele byla obsazena drs. V. Ilgisonis, D. Minkin a (od listopadu 2018) Alexander Blagov.

V únoru 2007 vyhrál Kurchatovův institut výběrové řízení jako hlavní organizaci, která koordinuje úsilí v oblasti nanotechnologie v Rusku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kurchatov Institute na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]