Kupé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1997 Rover 800 Coupé
Rover P5 Coupé, tradiční čtyřdvéřové kupé
Mercedes CLS, moderní čtyřdvéřové kupé

Kupé (anglicky Coupé nebo Coupe, nicméně slovo je odvozeno z francouzského Couper) jsou automobily většinou sportovního charakteru, s uzavřenou dvoudveřovou karoserií. V této třídě se setkáme s vozy, které mají jednu řadu sedadel, či dvě řady (zadní sedadla jsou menší a poskytují menší komfort při cestování).

Před nástupem motorizovaných vozidel, označovalo slovo kupé přední část kontinentálního dostavníku.

Historie

V 19. století se jako kupé nazýval uzavřený kočár tažený koňmi, s jediným sedadlem pro dva cestující (namísto předních sedadel směřujících proti směru jízdy). Toto sedadlo bylo za řidičem, který seděl venku (viz obrázek královského kočáru vpravo). Landaulet je kupé se skládací střechou.

V padesátých letech se automobilům s odnímatelnou střechou někdy říkalo 'convertible coupés', ale od šedesátých let se termín coupé začlo obecně používat pro modely s pevnou střechou. Kupé mají většinou (ale ne vždy) dvoje dveře.

Society of Automotive Engineers (SAE) rozlišuje kupé od sedanu hlavně podle objemu interiéru; SAE definuje kupé jako automobil s pevnou střechou se zadní částí interiéru menší než 0,93 m³. Auto s větším interiérem už není kupé, ale dvoudvéřový sedan. Podle toho nejsou Chevrolet Monte Carlo, Ferrari 612 Scaglietti a Mercedes-Benz CL-Class kupé, ale dvoudvéřové sedany.

Nebo jinak, kupé se od dvoudveřového sedanu liší chybějícím B sloupkem (viz obrázek níže), který podpírá střechu. Sedany mají A sloupek víc vepředu, B sloupek víc vzadu a C sloupek je největší podporou střechy. Takže se všemi okny staženými, by se kupé od sloupku A ke sloupku C mohlo zdát bez oken.

Během dvacátého století se tento termín začal používat ve vztahu s jinými automobily.

Někteří výrobci slovo kupé užívají v různých variantách jako:

Club coupé
kupé s většími zadními sedadly, které by se dnes nazvalo dvoudvéřový sedan.
Business coupé
kupé bez zadních sedadel.
Opéra coupé
kupé se zadními sedadly po stranách.
Sports coupé nebo berlinetta
jedinečný model se svažující se střechou, někdy se svažuje stupňovite, tomu se potom říká fastback.
Combi coupé
typ podobný SAABu v kombinaci s kupé s velkým ložným prostorem.
Sport Utility Coupé
SUV se dvěma dveřmi a zkráceným rozvorem.
Sport Activity Coupé
SUV se čtyřmi dveřmi a svažující se střechou.