Kunratický potok (přítok Vltavy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kunratický potok
Meandrující Kunratický potok v Kunratickém lese
Meandrující Kunratický potok v Kunratickém lese
Základní informace
Délka toku 11 km
Plocha povodí 31,6 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-12-01-0060
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunratický potok (v katastru Krče nazývaný Kněžka[1], v katastru Braníka pak Kundrát) pramení jihozápadně od Hrnčířského rybníka v Praze-Kunraticích a nedaleko Barrandovského mostu se vlévá jako pravostranný přítok do Vltavy. Název je odvozen od místa, kde potok pramení. Délka toku je 11 km, povodí má rozlohu 31,56 km² a je na území Prahy 4 a 11. Úsek úsek 0–0,5 km je ve správě Povodí Vltavy, zbytek délky ve správě MHMP.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení v polích západně od Hrnčířů, avšak v katastru obce Praha-Kunratice. Od svého pramene teče severovýchodním směrem a vlévá se do Hrnčířského rybníka. Pokračuje přírodní památkou Hrnčířské louky směrem severovýchodním. Zde se do něj zprava vlévá potok, který teče z rybníka Jordán, dalším přítokem je potok vedoucí od rybníka Jordánek, také zprava.

Na jihozápadním okraji Šeberova vtéká do rybníka Brůdek. Z jeho hráze pokračuje severozápadně do Šeberovského rybníka. Odtud pokračuje na západ do rybníka beze jména a za Kunratickou spojkou se vlévá do Šeberáku. Ze Šeberáku meandruje severním směrem.

Protéká údolím Kunratického lesa, nejdřív přes Hornomlýnský (Vernerák), poté Dolnomlýnský rybník (Mlejňák). Protéká u Kunratického mlýna, pod Novým kunratickým hradem. Poblíž restaurace Zoo koutku se do zprava něj vlévá potok Václavský (KUP7P).

U Krči vtéká do rybníka Labuť, za tím do něj zprava vtéká Roztylský potok. Poté potok protéká rybníky Sýkorka a Zámecký rybník. Dále pokračuje přes rybník beze jména pod šestiproudou dálnicí Jižní spojkou.

Před Barrandovským mostem se na 58,6 km vlévá do Vltavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. goout.net [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]