Kunětická hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Kunětická hora (rozcestník).
Kunětická hora
Kunětická hora od jihu

Vrchol 307 m n. m.
Prominence 84 m ↓ Hrobice
Izolace 12,5 km → VSV
Poznámka kruhový rozhled, hrad
Poloha
Státy Česko
Pohoří Východolabská tabule / Pardubická kotlina / Kunětická kotlina / Sršská plošina / Kunětická hora
Souřadnice
Kunětická hora
Kunětická hora
Typ neovulkanický suk
Hornina neovulkanit, slínovec
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunětická hora je osamocený výrazný vrch (307 m n. m.) ležící pět kilometrů na severoseverovýchod od centra Pardubic, v katastrálním území obce Ráby. Tvoří dominantu Polabí. Hora je z jedné strany poznamenána těžbou kamene, která zde skončila v roce 1920. Z vrcholu hory je výhled do okolí, a za příznivých podmínek je možné vidět i vrcholky Krkonoš. Je to nejvyšší bod Kunětické kotliny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V okolí osamělé zvonovité hory vulkanického původu, převyšující úrodnou nížinu o cca 80 m, se podle četných archeologických nálezů usazoval člověk od neolitu. Kámen, který se zde nacházel, byl v období laténské kultury používán k výrobě rotačních mlýnků.[1] lidmi využíván na výrobu nástrojů. Na přelomu třináctého a čtrnáctého století byl na vrcholu vybudován hrad, který brzy zanikl. Na jeho místě nechal v roce 1421 Diviš Bořek z Miletínka postavit hrad Kunětická hora.[2]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 259
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Kunětická hora|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 259}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Kunětická hora|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 259}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Kunětická hora]] z [Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 259] --~~~~

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologicky Kunětická hora náleží do subprovincie Česká tabule, oblasti Východočeská tabule, celku Východolabská tabule, podcelku Pardubická kotlina, okrsku Kunětická kotlina a podokrsku Sršská plošina, jejíž je samostatnou geomorfologickou částí.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Kunětice, s. 156–157. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Kunětická hora, s. 309–311. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]