Kumáradžíva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kumáradžíva
Narození344
Kašmír nebo Kušánská říše
Úmrtí413 (ve věku 68–69 let)
Čchang-an
Povolánípřekladatel a spisovatel
Nábož. vyznáníbuddhismus
RodičeKumārāyana a Jīva
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kumáradžíva, čínským jménem Tchung-šou (344413) byl buddhistický mnich, učenec a překladatel. Je znám především díky svým překladům ze sanskrtu do čínštiny. Jeho činnost sehrála zásadní roli při pronikání buddhismu do Číny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Měl být původem Tochar, z oázy Kuča v Tarimské pánvi, jeho rodina prý byla šlechtická.[1] Otec byl snad indický bráhman, matka měla být dokonce princeznou. Když mu bylo sedm, jeho matka vstoupila do kláštera a on tak začal být vzděláván jako buddhistický mnich, a to nejen v Kuče, ale i v Kašmíru a Kašgaru.[2] Nejprve studoval buddhistické učení zvané Hínajána. V Kašgaru se však, dle tradice, přeorientoval a začal se věnovat mahájánovým naukám, zejména učení Nágárdžunovy školy Madhjamaka.[3]

Posléze působil v Gucangu (dnešní Kan-su). Když byl Gucang roku 401 dobyt Jao Singem, byl Kumáradžíva zajat a převezen do Čchang-anu (dnešní Si-an) jako válečná kořist.[4] Zde pak za pomoci tisícovky tamních mnichů začal překládat sanskrtské texty.[5] K jeho nejvýznamnějším překladům patří převod Lotosové sútry a Diamantové sútry. K některým textům poskytoval mnichům vlastní komentáře, které oni pak zahrnuli do překladu. Jen z těchto poznámek lze rekonstruovat Kumáradžívovy filozofické názory, žádná jeho vlastní díla se nedochovala. Nejvýznamnějším je z tohoto ohledu jeho komentář k Vimalakírtiho sútře. Známo je také několik jeho dopisů Chuej-jüanovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kumarajiva - New World Encyclopedia. www.newworldencyclopedia.org [online]. [cit. 2018-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Kumarajiva facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Kumarajiva. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2018-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Kumarajiva | Buddhist scholar. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-08]. (anglicky) 
  4. Alzbeta Bajerova a Richard Q. Turcsanyi, Ph.D. Ústav teritoriálních studií, Mendelova Univerzita - PDF Free Download. anzdoc.com [online]. [cit. 2018-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Kumáradžíva. leporelo.info [online]. [cit. 2018-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-06-12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]