Kultura rušení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kultura rušení (anglicky cancel culture nebo call-out culture) je označení pro moderní formu ostrakismu, která vytlačuje jedince ze sociálních nebo profesionálních kruhů, buď v online prostředí na sociální sítích, nebo v reálném prostředí, nebo v obojím.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedinci, kteří jsou vystaveni této formě ostrakismu, mají být takzvaně „zrušeni“ (anglicky: canceled). Výraz je obvykle používán při popisu debat, v nichž je veřejná osoba nebo společnost vyzvána k odstoupení nebo se objeví výzva za ukončení její podpory, poté co udělala něco co je považováno za urážlivé či závažné.

Výraz „cancel culture“ má negativní konotace a většinou je používán v souvislosti debat na témata svobody slova a cenzury.[1][2] Pojem je variantou termínu call-out culture, který prakticky označuje „kulturní bojkot“ se snahou odepřít někomu pozornost.[3] Kultura rušení se běžně projevuje např. nahlašováním příspěvků administrátorům na sociálních sítích, které obsahují kontroverzní nebo nepopulární názory. Závažnějšími projevy může být například bojkot výroku celebrity, který je shledán jako kontroverzní nebo urážlivý – a ona je za to následně potrestána neboli „zrušena“ (cancel) ignorováním její osoby, vyřazením z participace na kulturních akcích nebo stažením jejího produktu z prodeje. Mezi kontroverzní témata obvykle patří rasismus, homofobie, transfobie a další kulturní témata.[4]

Na začátku července 2020 zveřejnil magazín Harper's otevřený dopis[5] podepsaný mnoha veřejně známými osobnostmi, mezi kterými je např. Anne Applebaumová, Noam Chomsky, Joanne Rowlingová, Salman Rushdie a další osobnosti intelektuální elity jako jsou novináři, historici a akademici. Dopisem vyzvali k otevřené diskuzi a vyhranili se proti cancel culture a online zostuzování tvrzením, že debata ve veřejném prostoru by měla být svobodná a tolerantní.[6] Ovšem i přítomnost podpisu spisovatelky Rowlingové spustila určitou kontroverzi. Spisovatelka Jennifer Boylan svůj podpis po zveřejnění dopisu stáhla s odůvodněním, že nevěděla v „jaké společnosti se nachází“. Reagovala tím na řadu výroků Rowlingové, včetně tvrzení, že „menstruují pouze ženy“,[7] za něž byla některými osočena z necitlivosti vůči transgender lidem.[4]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Podle některých kritiků je obvinění z „cancel culture“ jen snahou, jak se zbavit odpovědnosti za vlastní činy.[8][9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cancel culture na anglické Wikipedii.

  1. BROWN, Dalvin. Twitter's cancel culture: A force for good or a digital witchhunt? The answer is complicated. [online]. [cit. 2020-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne July 24, 2020. (anglicky) 
  2. Where Did Cancel Culture Come From? [online]. [cit. 2020-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne June 30, 2020. (anglicky) 
  3. What Does Cancel Culture Mean? [online]. dictionary.com [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Cancel culture? V Česku zaměňujeme svobodu projevu a výsměch menšinám [online]. seznamzpravy.cz, 2020-7-16 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
  5. A Letter on Justice and Open Debate [online]. Harper's Magazine, 2020-7-7 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
  6. Výzvy k demokratické debatě na sociálních sítích? To je jeden velký omyl [online]. flowee.cz, 2020-9-10 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (česky) 
  7. Menstruují jen ženy, napsala Rowlingová na Twitter. Podle kritiků byla diskriminační [online]. zena.aktualne.cz, 2020-6-9 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
  8. Cancel culture helps hold public figures accountable. The Diamondback [online]. 2019-08-21 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. RANKIN, Lissa. It’s Not “Cancel Culture;” It’s “Accountability Culture” [online]. Lissa Rankin [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]