Kultura rušení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kultura rušení (anglicky cancel culture nebo call-out culture) je označení pro moderní formu ostrakismu, která vytlačuje jedince ze sociálních nebo profesionálních kruhů, buď v online prostředí na sociální sítích, nebo v reálném prostředí, nebo v obojím.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedinci, kteří jsou vystaveni této formě ostrakismu, mají být takzvaně „zrušeni“ (anglicky: canceled). Výraz je obvykle používán při popisu debat, v nichž je veřejná osoba nebo společnost vyzvána k odstoupení nebo se objeví výzva za ukončení její podpory, poté, co udělala něco, co je považováno za urážlivé či závažné.

Výraz „cancel culture“ má negativní konotace a většinou je používán v souvislosti debat na témata svobody slova a cenzury.[1][2] Pojem je variantou termínu call-out culture, který prakticky označuje „kulturní bojkot“ se snahou odepřít někomu pozornost.[3] Kultura rušení se běžně projevuje např. nahlašováním příspěvků administrátorům na sociálních sítích, které obsahují kontroverzní nebo nepopulární názory. Závažnějšími projevy může být například bojkot výroku celebrity, který je shledán jako kontroverzní nebo urážlivý – a ona je za to následně potrestána neboli „zrušena“ (cancel) ignorováním její osoby, vyřazením z participace na kulturních akcích nebo stažením jejího produktu z prodeje. Mezi kontroverzní témata obvykle patří rasismus, homofobie, transfobie a další kulturní témata.[4]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Na začátku července 2020 zveřejnil magazín Harper's otevřený dopis[5] podepsaný mnoha veřejně známými osobnostmi, mezi kterými je např. Anne Applebaumová, Noam Chomsky, Joanne Rowlingová, Salman Rushdie a další osobnosti intelektuální elity, jako jsou novináři, historici a akademici. Dopisem vyzvali k otevřené diskuzi a vyhranili se proti cancel culture a online zostuzování tvrzením, že debata ve veřejném prostoru by měla být svobodná a tolerantní.[6] Podpis spisovatelky Rowlingové vyvolal kontroverzi. Spisovatelka Jennifer Boylan svůj podpis po zveřejnění dopisu stáhla s odůvodněním, že nevěděla v „jaké společnosti se nachází“. Reagovala tím na řadu výroků Rowlingové, včetně tvrzení, že „menstruují pouze ženy“,[7] za něž byla některými osočena z necitlivosti vůči transgender lidem.[4] Rowlingová po kritice jejích výroků publikovala obsáhlé vysvětlení svých postojů; mimo jiné se svěřila, že v mládí čelila sexuálnímu a domácímu násilí.[8] Nicméně její esej vyvolala další kritiku, která vyústila např. v rozhodnutí přejmenovat ve Spojených státech sport famfrpál, který vznikl podle vzoru kouzelnického sportu v knihách o Harrym Potterovi. Jako důvod pro své rozhodnutí uvedla sportovní asociace Major League Quidditch mimo jiné snahu distancovat se od názorů J. K. Rowlingové.[9] Rowlingová čelí i pokusům o vymazání jejího jména z vlastního díla. Např. zatímco její jméno bylo uvedeno v trailerech na první dva filmy Fantastická zvířata, které byly natočeny podle jejích knih, třetí film již jméno Rowlingové neuvádí.[10] Někteří fanoušci série o Harrym Potterovi předstírají, že skutečným tvůrcem Harry Pottera není Rowlingová, ale Daniel Radcliffe, jeho filmový představitel.[11]

Proti fenoménu cancel culture se vyhradil i Rowan Atkinson, když mediálnímu webu Insider sdělil: „Problém, který máme online, je, že o tom, co chceme vidět, rozhoduje algoritmus, který nakonec vytváří zjednodušující, binární pohled na společnost…”[12] V tomto smyslu se vyslovila také Helena Bonham Carter, která slovy: „Stalo se to docela hysterií a je tu jakýsi hon na čarodějnice a nedostatek porozumění”, bránila Johnyho Deppa.[13]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Podle některých kritiků je obvinění z „cancel culture“ jen snahou, jak se zbavit odpovědnosti za vlastní činy.[14][15]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cancel culture na anglické Wikipedii.

 1. BROWN, Dalvin. Twitter's cancel culture: A force for good or a digital witchhunt? The answer is complicated. [online]. [cit. 2020-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne July 24, 2020. (anglicky) 
 2. Where Did Cancel Culture Come From? [online]. [cit. 2020-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne June 30, 2020. (anglicky) 
 3. What Does Cancel Culture Mean? [online]. dictionary.com [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. 
 4. a b Cancel culture? V Česku zaměňujeme svobodu projevu a výsměch menšinám. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2020-7-16 [cit. 2020-12-3]. Dostupné online. 
 5. A Letter on Justice and Open Debate [online]. Harper's Magazine, 2020-7-7 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
 6. Výzvy k demokratické debatě na sociálních sítích? To je jeden velký omyl [online]. flowee.cz, 2020-9-10 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
 7. Menstruují jen ženy, napsala Rowlingová na Twitter. Podle kritiků byla diskriminační [online]. zena.aktualne.cz, 2020-6-9 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 
 8. ROWLING, Joanne. J.K. Rowling Writes about Her Reasons for Speaking out on Sex and Gender Issues [online]. J. K. Rowling, 2020-7-10 [cit. 2021-12-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Famfrpál v USA přijde o své jméno. Kvůli Rowlingové i ochranné známce [online]. MAFRA, 2021-12-21 [cit. 2021-12-22]. Dostupné online. 
 10. JK Rowling’s name practically erased from new Fantastic Beasts trailer following transphobia accusations. The Independent [online]. Independent Digital News & Media, 2021-12-15 [cit. 2021-12-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. ŠMIGOL, Ondřej. Rowlingovou se snaží vymazat z vlastního díla. Echo24.cz [online]. Echo Media, 2021-12-23 [cit. 2021-12-23]. Dostupné online. 
 12. NTIM, Zac. 'Mr. Bean' actor Rowan Atkinson compares cancel culture to 'medieval mob looking for someone to burn'. Insider [online]. [cit. 2022-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Helena Bonham Carter Defends Johnny Depp and J.K. Rowling Against Cancel Culture “Witch Hunt”: “You Can’t Ban People” | Decider [online]. [cit. 2023-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Cancel culture helps hold public figures accountable. The Diamondback [online]. 2019-08-21 [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. RANKIN, Lissa. It’s Not “Cancel Culture;” It’s “Accountability Culture” [online]. Lissa Rankin [cit. 2021-04-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]