Kukačka kohoutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKukačka kohoutí
alternativní popis obrázku chybí
Kukačka kohoutí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkukačky (Cuculiformes)
Čeleďkukačkovití (Cuculidae)
Rodkukačka (Geococcyx)
Binomické jméno
Geococcyx californianus
(Lesson, 1829)
Mapka s rozšířením kukačky kohoutí (zeleně).
Mapka s rozšířením kukačky kohoutí (zeleně).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kukačka kohoutí (Geococcyx californianus) je velká severoamerická kukačka a společně s kukačkou zemní (G. velox) jediný žijící zástupce rodu Geococcyx.

Kukačka kohoutí je zhruba 56 cm dlouhá, váží okolo 300 g a je největší severoamerickou kukačkou. Má štíhlé tělo s nápadným hustým hřebenem na hlavě, velmi dlouhým ocasem a dlouhým silným zobákem. Svrchu je tmavě hnědá se světlým skvrněním, ocas má černobílý, břicho světlé a končetiny šedé. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně.

Kukačka kohoutí se vyskytuje v pouštích a buších na jihozápadě Spojených států a v severním Mexiku, konkrétně na území Kalifornie, Arizony, Nového Mexika, Texasu, Nevady, Utahu, Colorada, Oklahomy, Kansasu a ojediněle také v Arkansasu, Missouri a Louisianě. Je také národním ptákem Nového Mexika.

Většinu času tráví na zemi, umí velmi rychle běhat a vzlétává zvláště při přímém ohrožení. Na zemi dokáže vyvinout rychlost i větší než 42 km/h, na delší vzdálenosti umí běžet konstantní rychlostí asi 30 km/h.[2] Živí se především hmyzem, drobnými plazy, hlodavci, pavouky, štíry a menšími ptáky.

Na stavbě hnízda se podílí celý pár. Obvykle jej staví na kaktusech, keřích nebo nízkých stromech. Ročně mívá jednu až dvě snůšky po 3 - 6 vejcích na kterých sedí asi 20 dní. Mláďata opouštějí hnízdo po 18 - 21 dnech, v blízkosti rodičů však zůstávají ještě dalších 30 - 40 dní. Ve volné přírodě se kukačka kohoutí dožívá průměrně 7 - 8 let.

V České republice chová kukačku kohoutí pouze Zoologická zahrada Plzeň.

Kukačka kohoutí je v USA velmi populární, je státním ptákem Nového Mexika, maskotem řady týmů, univerzit a dalších institucí. Stala se předlohou pro postavu Road Runner v kreslené grotestce Wile E. Coyote and Road Runner.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Greater Roadrunner na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-12]
  2. KAVANAU, J. L.; RAMOS, J. Roadrunners: Activity of Captive Individuals. Science. 1970-08-21, roč. 169, čís. 3947, s. 780–782. Dostupné online [cit. 2020-11-13]. ISSN 0036-8075. DOI 10.1126/science.169.3947.780. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]