Kubofuturismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kubofuturismus je umělecký směr, který spojuje futuristický dynamismus a kubistickou mnohopohledovost. KUBUS=krychle

V literatuře mezi jeho projevy patří zachycení složité skutečnosti z mnoha úhlů pohledu; polytematičnost (uvolnění dějových souvislostí, spontánní proud představ), prolínání časových rovin; báseň je geometricky uspořádána - působí jako obraz (kaligramy) a zcela postrádá logiku. Důležitá je asociace - spojování slov vzdálených významů. Je to hlavní větev ruského futurismu, tvořící jádro ruské předrevoluční literární avantgardy. Na rozdíl od tzv. egofuturismu, jenž byl pouze záležitostí krátkodobou a málo významnou, působí kubofuturismus velmi silně po celé druhé a třetí desetiletí 20. století (zhruba 19101930), přičemž zvláště po Říjnové revoluci doznává podstatných proměn.

Představitelé[editovat | editovat zdroj]

- vůdčí představitel v Rusku vymýšlel nová slova a rýmy, rozbíjel větnou skladbu a hledal její novou logiku, verše psal na lístky papíru, ale vždy je poztrácel, -až po jeho smrti dali dohromady jeho dílo DÍLO: Válka v myší pasti, Víla a skřítek

Ukázka: BOBEOBI Bobéovi zněla ústa Vééovi zněly oči Piééo zněly brvy Lieeej zněl ovál líček Gzi-gzi-gzeo řetěz zněl Tak na plátnech jakýchsi Souvztažnosti Vně rozměrů žila tvář.